اغلب ما بدون اینكه خودمان آگاه باشیم ،در بسیاری اوقات روز با بد نشستن و استفاده ناصحیح از ستون فقراتمان به تخریب و پیری زودرس و آن دامن میزنیم .

بسیاری از دردهای گردن ، كتف ،شانه ، كمر و… در اثر نا آگاهی از طرز استفاده صحیح از بدن بوجود می آیند .

برای درست نشستن ، از یك صندلی مناسب بهره بگیرید .

این صندلی باید توانائی تغییر ارتفاع را داشته و همچنین پشتی آن نیز بتواند قابل تنظیم باشد تا فشار های وارده بر ناحیه پشت را كاهش دهد.زانوهای شما باید همسطح مفصل لگنتان باشند.سعی كنید صاف بنشینید و از لمیدن یا خم شدن بر روی میز كار پرهیز نمائید. در صورت نیاز برای حمایت كمرتان از یك بالشتك كوچك و مناسب بهره بگیرید.

حالا كه وضعیت سرو گردن را تنظیم كردید ،به پاهایتان توجه كنید ! كف پاها را صاف بر روی زمین بگذارید و در صورت لزوم از یك زیر پائی مناسب استفاده كنید، و هیچگاه پاها را بصورت ضربدری قرار نداده ، و یا روی نوك پنجه نگه ندارید. این كار از وارد شدن فشارهای بیش از حد بر مفاصل شما جلوگیری خواهد كرد.از جمع كردن پا زیر تنه خودداری كنید.

در صورتیكه با مونیتور كامپیوتر كار می كنید ،حداقل فاصله ی 25-75 سانتیمتر را ( بین چشم و صفحه ) رعایت كنید .برای این كار رعایت فاصله ای معادلطول بازو كفایت می كند.بالای صفحه مونیتور در سطح چشم شما باشد، این كار حتی می تواند با استفاده از چند كتاب صورت گیرد !

توانبخشی گودی بیش از حد كمر !

 * در زمان نشستن ، كف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم كنید، و در صورت نیاز از یك بالشتك كوچك برای پر كردن فضای خالی پشت كمرتان استفاده كنید.

* وقتی ایستاده اید ، یك پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یك پله ، چهار پایه و یا هر چیز مشابه( در سطحی كمی بالاتر از پپای دیگر قرار دهید ).این كار حمایت كمرتان را افزایش خواهد داد .

*بهترین حالت برای خوابیدن ، وضعیت صورت و شكم رو به بالاست ، در حالیكه بالشی زیر زانوها قرار گیرد ، اما در صورتی كه تمایل دارید بر روی شكم بخوابید حتما بالشی زیر شكم خود قرار دهید .

* توجه داشته باشید كه پوشیدن كفش های پاشنه بلند ، موجب افزایش گودی كمرتان خواهند شد.

* از تقویت عضلات شكم ، باسن و كمر غافل نباشید.

برخی از علل گودی بیش از حد كمر

 از جمله علت های اصلی گودی بیش از حد كمر می توان به موارد زیر اشاره كرد :

* آكندروپلازی : این بیماری در حقیقت ارثی بوده و با اختلالدر رشد و تكامل استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.

* التهاب دیسك كمر یا در اصطلاح علمی دیسكایتیس

* كیفوزیس یا قوز بیش از حد ناحیه ی پشت :در این حالت ستون فقرات كمر بطور جبرانی دچار انحنای بیش از حد می گردد.

* چاقی : خصوصا بزرگی بیش از حد شكم و ضعف عضلات این ناحیه باعث كشیدگی بیش از حد ستون فقرات بسمت جلو و افزایش گودی كمر خواهد شد.

* پوكی استخوان : با تسهیل تغییر ارتفاع و شكل نرمال مهره ها باعث تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات می شود.

* در رفتگی تدریجی مهر ه ها یا در اصطلاح علمی اسپوندیلولیستزیس : این حالت اغلب در ناحیه ی كمر دیده می شود و با لغزش یا جابجائی مهره ها همراه است. این بیماران معمولا از كمر درد ، احساس جدا شدگی و لقی كمر ، گودی بیش از حد كمر و برجستگی باسن شكایت دارند.

* ضعف عضلات شكمی در اثر علل مختلف

منبع:فیزیوتراپیست های بدون مرزپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →