كاشت موی طبیعی

133871_425_9814

به طور خلاصه كاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و پر کردن جاهاى خالى.

موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.

مراحل كاشت موی طبیعی

مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم كاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.

1- مرحله اول، برداشت مو می باشد كه به دو روش ذیل انجام می شود. قابل ذكر است كه هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مكان مناسب با وسائل استریل (اتاق عمل جراحی) انجام شود.

روش FUT

FUTیا میكروسرجری (با برش جراحی): باریكه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریكه در زیرمیکروسکوپ به قطعات كوچكی به نام گرافت Graft تقسیم می شود که این گرافتها کاشته می شوند .

گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص گرافت های یک تا چهار تار موئی تکنسین ها مشغول آماده کردن گرافت ها زیر میکروسکوپ هستند .

روش FIT

FIT : با ابزاری ظریف قطعات كوچكی از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بیمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های كوچكی باقی می ماند كه خود بخود بهبود می یابد.

روش اصلی و استاندارد در ‌ كاشت موی طبیعی، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول كاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زیرا اولا” در یك جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید، ثانیاً كیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سرfrontal hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT، روش FUT یك خط بخیه ظریف mm2-1 در پشت سر بجا می گذارد كه بخوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT كم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخیه زدن و بخیه كشیدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخیه است.

برای جلسات بعدی ‌ كاشت موی طبیعی در مورد نوع عمل (FUT یا FIT) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی پیوند موی وسیع (megasession) معمولا FUT است.

روش ترکیبی

در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت طبیعی مو ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و کاشت مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و کاشت می باشد .

2-مرحله دوم، ‌ كاشت موی طبیعی می باشد یعنی كاشت گرافت های ایجاد شده توسط روش های FUT یا FIT، روش برداشت به هر كدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد كاشت آنها تقریبا فرق خاصی ندارد و موها با تكنیك های خاص كاشت در مناطق دلخواه كاشته می شوند:

سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها كاشته می شوند.

پس از اتمام یك جلسه كاشت مو (كه حدود 6-4 ساعت طول می كشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود كه روز بعد برداشته می شود.بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می كند، روز دوم می تواند حمام برود .

و روز دوازدهم بخیه ها كشیده می شود (درروش FUT).

نتایج درمان

دلمه هائی در محل کاشت ایجاد میشود که نباید دستکاری شود و این دلمه ها نیز تا روز پانزدهم از بین می رود. موهای كاشته شده به مدت دو هفته رشد می كنند كه موید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی ازآنها از هفته سوم شروع به ریزش میكند اما ریشه موها زنده می باشد و موهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشود كه در ابتدا این موها نازك و كركی شكل است و سپس ضخیم می شود . در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت می شوند و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود چهار ماه ) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت که شوک نامیده می شود موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک ، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می شود و تا 12 ماه کامل می شود .

دركل بدانیم:

پیوند مو به فرد طاس و كم مو كمك می كند چهره بهتری داشته باشد، اما ممكن است فرد آنقدر مو نداشته باشد

كه بتوان هر جایی را پوشاند!

بخاطر داشته باشید:

پیوند مو، قرار دادن موهای خود بیمار با ترتیب و نظم دلخواه ما در مكان دلخواه ما است و زایش و ایجاد موی جدید نیست.

عوارض

- یکی از عوارض ‌ كاشت موی طبیعی تورم پیشانی و بالای ابروها که ضعیف وزود گذر است

- دیگر عوارض که از موارد معمول است خارش در منطقه دهنده مو به علت جوش خوردن بخیه هاست

بی حسی ومور مور شدن خفیف در منطقه گیرنده مو در هفته اول کاشت زود گذر بوده وخود به خود بهبود می یابد و ازعوارض معمول پس از انجام عمل کاشت مو طبیعی میباشد که جای نگرانی ندارد .

شایع ترین عوارض جوش های کوچک در محل کاشت است که اهمیت چندانی نداشته و با شستشوی روزانه بر طرف میشود.

درد در منطقه دهنده یا کاشت اغلب زود گذر بوده وبا مصرف قرص استامینوفن کدیین برطرف میشود .

دیگر عوارض که شیوع کمتری دارند با مراجعه به پزشک متخصص در کلینیک کاشت مو قابلیت درمان سریع را دارد .

مراقبت های بعد از کاشت مو

در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

- محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچنین از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود.

- شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مو در 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

 در ده روز اول بعد از طراحی موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خرید خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موهای جدیدشروع در مکان جدید شروع به رشدی کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>