ماساژ پا

ابتدا تمام سطح خلفی پاها را ماساژ نوازشی می دهیم و سپس جداگانه ران، ساق پا، تاندون آشیل، پا، ران. نوازشی از پایین به طرف بالا از حفره زیر زانو به طرف خارج و بالا. مالشی با انرژی مشت و مال شدید جهت رشته های عضلانی است.

  • ساق

سطح خلفی ساق پا ماساژ افتراقی استفاده می شود. برای این که وضعیت عضلات متفاوت می باشد. سطح خارج ساق انقباضی اضافی وجود دارد و قسمت داخل ساق پا عضلات ضعیف بوده و کشیده شده اند. بنابراین نحوه تأثیری را که باید گذاشته شود متفاوت است. پس از ماساژ کلی نوازشی و مالشی، ماساژ مشت و مال آرام، متوسط و عمقی یا ترکیبی از ماساژ لرزشی، تکان دادن یا ماساژ کششی که جهت آن به طرف خارج باشد استفاده می شود و ماساژی که به طرف داخل است باید سریعتر و مشت و مال سطحی و ضربه ای آرام (ماساژ تحریکی با انگشتان و ماساژ بریدن).

  • تاندون آشیل

برای ماساژ درمانی تاندون آشیل از نوع ماساژ گازانبری (نوازشی، مالشی و مشت و مال) استفاده می شود. خصوصاً هنگام ماساژ تاندون آشیل بهتر است حرکت دست از طرف تاندون به طرف عضله دو قلو صورت بگیرد.

  • سطح کف پا

موقعیت قرارگیری پا برای ماساژ کمی سوپینیشن (کنار داخلی ثابت نگه داشته و با دست دیگر ماساژ کف پا می دهیم .

4-23

در این ناحیه بیشتر از روش های شدید مانند نوازشی شدید و مالشی (شانه ای) استفاده می شود .

4-24

اگر کودک از احساس غلغلک نارضایتی می کند می توان از روش ماساژ عمقی استفاده کنید. (هرچه ماساژ عمقی تر باشد کودک احساس آرامش بیشتر می کند .

4-25

علاوه بر ماساژ مالشی روی منحنی های کف پا می توان از ماساژ بریدن (ملایم) با ماساژ لرزشی در قسمت کنار داخلی کف پا و ماساژ کششی در قسمت کنار داخلی کف پا استفاده شود. ماساژ پای دیگر به طور مشابه انجام می شود.

ماساژ نوازشی

ماساژ نوازشی تمام سطح قدامی پا سپس توالی ماساژ و بر عکس. ماساژ از پایین به طرف بالا انجام می شود. سطح رویه پا، مفصل مچ پا، ساق پا، مفصل زانو و ران  .

4-26

  • ماساژ رویه پا

هنگام ماساژ، پا را در وضعیت صحیح قرار دهید (مانند شکل زیر). بیشترین حجم ماساژ در این ناحیه نوازشی، فشاری، متناوب، مالشی با انگشتان، شانه ای (بین استخوانها) و جنباندن استخوانهای کف پا می باشد.

4-27

  • مفصل مچ پا

در ماساژ این قسمت توجه زیادی به قوزک پا خصوصاً قوزک داخلی می شود. اطراف مچ پا علاوه بر ماساژ نوازشی (دایره ای) و ماساژ مالشی از ماساژ با انرژی فشاری نقطه ای نیز استفاده می شود.

  • سطح قدامی ساق پا

ماساژ نوازشی قسمت قدامی، خارجی ساق پا مالشی ملایم، مشت و مال آرام. مفصل زانو، نوازشی دایره ای، مالشی.

  • سطح قدامی ران

تمام شیوه های معمول ماساژ را می توان به کار برد. نوازشی از پایین به طرف بالا، مالشی، مشت و مال عضلات ران، ماساژ ضربه ای با پاشنه مشت و ماساژ بریدن. بعد از ماساژ سطح قدامی پای دیگر نوبت به حرکات پاسیو می رسد. در این حالت کف پا را به طرف داخل با دست چرخش می دهیم. (شکل 28-4). سپس پاشنه پا را در وضعیت طبیعی قرار می دهیم. (شکل 29-4).

4-28

قبل از شروع ماساژ درمانی درباره مزایا و عوارض ماساژ درمانی آن با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید، به ویژه اگر باردار هستید یا از سرطان یا دردی بدون علت مشخص رنج می‌برید. بعضی ماساژها باعث می‌شود که بیمار فردای روز درمان احساس کوفتگی کند. در هر حال ماساژ نباید دردناک یا ناراحت کننده باشد. بنابراین هرگاه هنگام ماساژ احساس درد یا ناراحتی کردید، حتماً به متخصص اطلاع دهید. اکثر عوارض جدی ماساژ بدن نتیجه اعمال فشار بیش از حد در حین درمان است.

منبع : کتاب ماساژ و کاربرد آن در حرکات اصلاحی و ورزشپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →