میکرودم چیست؟

0001146_676_282dsd

میکرودم دستگاهیست که به کمک آن متخصصین پوست میتوانند لایه های سطحی پوست را بردارند تا پوستی روشنتر و صافتر در نتیجه بازسازی پوست ایجاد گردد.کلا لایه برداری پوست چه با دارو چه با دستگاه باعث میشود پوست تحریک به ساختن لایه های جدید گردد و معمولا در این حالت پوست کیفیت بهتری نسبت  به قبل پیدا میکند

عمل برداشتن لایه های پوستی به دو شیوه انجام می گردد در حالت  معمول و رایج از پودر های آلمینیومی استفاده  میگردد این پودر ها با فشار مشخصی با پوست برخورد میکنند و بدین وسیله عمل لایه برداری را انجام میدهند بیشتر میکرودرمها اینگونه کار میکنند.در فرم دیگر میکرودرم لایه برداری با کمک سری سمباده شکل دستگاه صورت میگیرد .بعضی دستگاه ها با هر دوشیوه کار می کنند

کاربرد های میکرودرم

1-کمک به درمان لکهای پوستی مانند لک ناشی از جوش ولک حاملگی

2-کمک به جوانسازی پوست

3-کاهش منافذپوستی

4-کمک به درمان جای جوش(به شرطی که جای جوش فرورفتگی زیاد نداشته باشد).

معمولا میکرودرم بی خطر و بی عارضه است.ممکن است بعد از درمان فرد چند ساعت تا چند روز قرمزی پوست داشته باشد که معمولا آنهم گذراست.بعضی افراد تمایل دارند قبل از یک مراسم مهم مثل عروسی یا یک مهمانی مهم، پوستی صاف و روشن داشته باشند در چنین مواردی چند روز مانده به مراسم میکرودم انجام میگیرد و باعث میگردد پوست فرد آماده گردد زیرا در چنین حالتی  علی الخصوص برای خانمها کرمهای گریم وآرایشی هم بهتر روی پوست قرار میگیرند.برای حفظ حالتی که میکرودم در پوست ایجاد کرده می توان هر 3 الی 6ماه آن را تکرار کرد.

موارد منع مصرف

در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی

بیماران مستعد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید

در حین رادیوتراپی گردن

جراحی صورت در 2 ماه اخیر

عفونت های باکتریایی یا ویروسی فعال به خصوص هرپس سیمپلکس (تب خال) و زگیل صورت

مزایای میکرودرم ابریشن

لایه برداری از زمانهای قدیم به روش های گوناگون، مرسوم بوده لیکن به دلیل عوارض مختلفی که داشت، استفاده از آن محدود بود ولی میکرودرم ابریشن با ارائه یک لایه برداری ایمن، بهداشتی و غیر تهاجمی، این امر را عمومیت بخشید تا بتوان بدون توجه به نوع پوست بیمار، فصول سال و غیره از لایه برداری با اهداف درمانی بهره برد.

ترکیب با درمان های دیگر:ادغام روش میکرودرم ابریشن با درمان های دیگر امکان پذیر بوده و این عمل موجب تشدید نتایج و اثرات آنها می گردد. به طور مثال جذب دارو از سطح پوست پس از لایه برداری با روش چندین برابر افزایش می یابد لذا می توان درمان هیپرپیگمانتاسیون پوستی بوسیله پمادهای جلدی را با میکرودرم ابریشن همزمان نمود و نتایج موثرتری را شاهد بود.

روش درمان به عنوان وکیوم ماساژعمل می کند. وکیوم ماساژها با افزایش جریان خونی مویرگی (microcirculation) ایجاد در ناژ لنفی، تحریک متابولیسم و افزایش الاستیسیتی بافت هنمبند، می توانند در درمان انواع سلولیت ها، کاهش چین چروک، کمرنگ کردن اسکارها، جوانسازی و ایجاد relaxationمورد استفاده قرار گیرند. اگر ساختار دستگاه را دوباره مرور کنید خواهید دید با خالی کردن ظرف اکسید آلومینیوم، هندپیسمیکرودرم ابریشنمانند یک وکیوم ماساژ عمل خواهد نمود و می توان از آن به عنوان یک وکیوم ماساژ بهره برد.

استریل کردن پودر: با توجه به اینکه نقطه ذوب کریستال اکسید آلومینیوم2000 درجه سانتیگراد است می توان آن را قبل از استفاده استریل نمود لیکن در موارد peelingسطحی نیازی به استریل کردن پودر نیست ولی اگر قصد لایه برداری عمیق بری دارید این کار ایمنی عملکرد شما را افزایش می دهد. اگرچه پودرهای استاندارد طبی که از جاهای معتبر تهیه شوند نیازی به استریل کردن ندارند. لازم به توضیح است که پودر مصرف شده نباید دوباره استریل و مصرف گردد؛ چون اگر پودر هم از مواد آلوده استریل شود بازهم معایبی دارد از جمله اینکه بعضی ذرات پودر به هم چسبیده و یا ذرات پوست بیمار وارد آن شده و در نتیجه با استفاده مجدد از ان پودر پوست را به طور یکنواخت اسکن نمی کند و کارآیی آن کم می شود.

مراقبت های بعد از درمان

پس از انجام ابریشن های سطحی، اندکی سرخی پوست ایجاد می شود که پس از نیم ساعت کاهش یافته و از بین می رود ولی به طور معمول پوست بعد از میکرودرم ابریشن صاف و با طراوت است. پس از انجام ابریشن های عمیق، استفاده از کرم ضدآفتاب، پرهیز از آفتاب و در صورت سرخی شدید، استفاده از پمادهای ترمیمی لازم است.

- برای ایجاد نتایج بهتر می توان بعد از ابریشن از کرم های مرطوب کننده، تقویت کننده و انواع ماسک ها ی ویتامینه استفاده نمود.

- ضمناً لازم است استفاده از رتینول و ahaرا از سه روز قبل تا سه روز بعد از درمان متوقف کنید.

تعداد جلسات

نتایج استفاده از این روش، همانند بسیاری از درمان های غیر تهاجمی پوست، تجمعی(cumuiative) بوده و در جلسات درمانی متعدد ظاهر می شوند. بطور مثال؛ برای لایه برداری پوست حداقل 4 جلسه و برای درمان هیپرپیگمانتاسیونها 8 الی 15 جلسه درمانی لازم است. مدت زمان هر جلسه درمانی نیز به طور معمول بین 15 الی 20 دقیقه است.

درد:درد معمولاً در حد تحمل بیمار است لیکن در صورت نیاز به لایه برداری عمیق تر می توان از بی حس کننده های موضعی و یا بلوک عصبی بهره جست.

یک میکرودرم ابریشن خوب باید دارای پمپ وکیوم قوی با قابلیت کنترل دقیق قدرت وکیوم باشد و در قسمت تماس هندپیس با پوست، به طور یکنواخت لایه برداری نماید. وجود کمپرسور اضافی نیز برای لایه برداری بیشتر در مواقع نیاز، بدون تغییر پارامتر های دستگاه حین عمل، کاربردی آسان را برای پزشک فراهم خواهد ساخت.

انتخاب بیمار: همه ما تحت تأثیر پدیده agingهستیم و لذا همه ما کاندید استفاده از  میکرودرم ابریشن برای جوان سازی خواهیم بود لیکن انتخاب بیمار باید با توجه به فیزیولوژی و آناتومی پوست، پاتوفیزیولوژی ضایعه مورد نظر و حدود ضایعات صورت گیرد و در صورت توجه به این امر در انتخاب بیمار، نتایج بسیار مطلوبی را شاهد خواهید بود.

آموزش : توصیه می شود قبل از استفاده از این روش درمانی، کاربرد صحیح دستگاه، مهارت لایه برداری با ابریشن، مراقبت بعد و قبل از عمل و نیز کنتراندیکاسیون های آن را به طور کامل بیاموزید.

فیلتر: در صورت پرشدن ظرف وکیوم از کریستال های مصرف شده، ممکن است کریستال ها به سمت پمپ وکیوم جریان یابند و موجب خرابی آن شوند بدین منظور، یک فیلتر جهت جلوگیری از جریان کریستال به سمت پمپ وکیوم تعیبیه شده است.

توصیه های مهم در لایه برداری

 میزان وکیوم: که میزان جریان کریستال و قدرت تماس هندپیس با پوست را تعیین می کند.

 تعداد عبور از یک موضع: با توجه به میزان وکیوم تنظیم شده، می توان در هر عبور از یک موضع، به میزان مشخصی لایه برداری نمود. بطور مثال: اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/0بار تنظیم کنیم، با هر عبور حدود 40 میکرون لایه برداری خواهد شد بنابراین می توان با تعداد عبورها از یک موضع، میزان لایه برداری را کنترل کرد.

 سرعت حرکت هندپیس: اگر سرعت حرکت هندپیس را کاهش دهیم میزان کریستال بیشتری نسبت به زمان در موضع تماس جریان یافته و لایه برداری افزایش خواهد یافت. بنابراین با تغییر سرعت حرکت هندپیس نیز می توان لایه برداری را کنترل کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>