در زير استخوان کشکک غضروفی زانو  قرار گرفته که با زانو مفصل ميشود.در حالت طبيعی اين غضروف صاف و درخشان است اما ممکن است در اثر عواملی اين غضروف سائيدگی پيدا کند. اين سائيدگی زانو به دو علت است يکی اينکه با افزايش سن و فشار به غضروف مثل ساير نقاط بدن اين غضروف نيز دچار سائيدگی ميشود.

نوع دوم نرمی غضروف کشکک زانو در جوانان بخصوص دختران در سنين رشد ديده ميشود. با توجه به رشد سريع در اين سنين اختلاف قدرت عضلات دو طرف کشکک باعث کندرموالاسی کشيده شدن کشکک زانو به يک سمت ميشود و در اين حالت کشکک زانو در مسير طبيعی خود حرکت نکرده و درد جلوی زانو ايجاد ميشود. درد زانو با چمباتمه زدن يانشستن بی حرکت تشديد ميشود و حتی گاهی درد به پشت زانو نيز تير ميکشد.

در مراحل اوليه نرمی کشکک زانو اسيب زيادی به غضروف وجود ندارد و با انجام تمرين درمانی نرمی غضروف کشکک قابل پيشگيری و درمان است. اما در صورت ادامه بيماری، غضروف بتدريج آسيب ميبيند. تمرين براساس نوع مشکل تجويز ميشود و بيشتر بر تقويت غضلات داخلی ران و کشش عضلات خارجی تکيه دارد. گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی قبل از ورزش ضروری است

knee_0

علت نرمی کشکک زانو

انواع گوناگون اختلال‌ها و صدمه‌های مفصلی باعث نرمی غضروف زانو می‌شوند. نرمی غضروف کشکک زانو معمولاً از صدمه دیدن زانو، استفاده بیش از حد از زانو و از بین رفتن هم‌ترازی عضله‌ها و استخوان‌های اطراف مفصل زانو ناشی می‌شود. علت‌ نرمی کشکک زانو عبارت‌اند از:

ضربه دیدن یا تروما، به ویژه شکستگی یا دررفتگی کشکک زانو
نامتعادل بودن عضله‌های اطراف زانو (ضعیف‌تر بودن بعضی عضله‌ها نسبت به بقیه)
استفاده بیش از اندازه (خم کردن یا چرخاندن مکرر) مفصل زانو به ویژه هنگام ورزش کردن
هم‌تراز نبودن عضله‌ها و استخوان‌های نزدیک مفصل زانو
صدمه دیدن مینیسک (غضروف C شکل داخل مفصل زانو)
استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید
عفونت مفصل زانو
خونریزی‌های مکرر داخل مفصل زانو
تزریق چند باره‌ی داروهای استروئیدی داخل زانو
نرمی غضروف کشکک زانو در میان افراد بالغ جوان بیش از دیگر گروه‌های سنی رواج دارد و دوندگان، اسکی‌بازان، بازیکنان فوتبال، دوچرخه سواران و ورزشکاران دیگری مستعد ابتلا به این عارضه هستند که فشار زیادی به زانوی خود وارد می‌کنند. ضمناً کارگرانی، مانند قالی‌بافان، کاشی‌کاران و سازندگان کف ساختمان، که شغل‌شان زانو زدن طولانی مدت را ایجاب می‌کند به احتمال زیاد به این عارضه مبتلا خواهند شد.

درمان نرمی غضروف کشکک زانو

حرکاتی مثل زانو زدن، بالا و پائين رفتن از پله، چمباتمه زدن، دويدن در سرازيری و سربالائی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زين دوچرخه همگی بيماري نرمی غضروف کشکک زانو را بدتر ميکنند. کفش بايد مناسب باشد و در موارد خاص کفی تجويز ميشود

در موارد شديدتر بيماري علاوه بر ورزش برای نرمی کشکک زانو، استفاده از چسبهای مخصوص روی زانو، زانوبند و فيزيوتراپی کمک کننده در درمان نرمی کشکک زانو است. در موارد بسيار کمی برای درمان نرمی کشکک نياز به جراحی زانو است و اکثر بيماران با اقدامات توانبخشی بهبود پيدا ميکنند.

منبع دكتر احدي ورئيسي

بینندگان گرامی برای مطالعه ی مقاله ی بیشتر درباره ی”درمان و پیشگیری از ساییدگی کشکک زانو“کلیک کنید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →