post_image

امروزه اعتقاد بر این است که هیدروتراپی اغلب به شیوه ای از معالجه گفته می شود كه در آن اجرای حركات و نرمشهای خاص در آب مورد نظر باشد. اساس درمان هیدروتراپی(آب درمانی) در فیزیوتراپی سبك شدن بدن هنگام غوطه وری در آب است و به همین دلیل است كه بیمار قادر است با صرف نیروی كمتر عضلات و اندامهای خود را به حركت در آورد و همچنین چون فشار بدن روی مفاصل كاهش می یابد در اجرای حركات نیز درد كمتری احساس می شود. علاوه بر اینكه آب با خاصیت نشاط انگیزی و فرح بخشی كه دارد ، شوق لازم برای تمرین تكرار و اجرای حركات را ایجاد می كند.

انواع هیدروتراپی

هیدروتراپی 2 نوع است:

1- هیدروتراپی عمومی

2- هیدروتراپی عضوی

در هیدروتراپی عمومی به طور معمول تمام بدن ( به جز سر و گردن ) بیمار در آب قرار می گیرد اما در هیدروتراپی عضوی فقط همان عضوی كه دچار ضایعه شده است در آب قرار می گیرد.

روش آب درمانی

در هیدروتراپی ، یك قسمت یا تمام بدن (بستگی به مورد دارد) به دفعات گرم و سرد می شود با این كار گردش خون در عروق تسهیل می گردد. هیدروتراپی به روشهای مختلفی اجرا می شود. درهیدروتراپی به كمك دوش از سوراخهای ریز آن آب با فشار به اعضاء و اندامها برخورد می كند و باعث تحریك اعصاب ، حركات عضلات و تسهیل جریان خون در عروق می شود.

هیدروتراپی به کمک دوش که سوراخهای ریز آن آب با فشار (و گاه به صورت پودر مانند) به اعضاء و اندامها پاشیده می شود٬ در تحریک اعصاب حرکات عضلات و تسهیل جریان خون در عروق کمک بسیار مؤثری است. این روشها به گونه ای ساخته می شوند که بتوان فشار آب را با پیچاندن دسته یا خود دوش بیشتر یا کمتر کرد و یا دوش را مانند گوشی تلفن به دست گرفت و جهت آب را مستقیماْ بر روی عضو دردمند متمرکز نمود. نوع دیگر این دوشها فقط دارای یک سوراخ است که آب را از همان یک مجرا و با فشار زیاد بیرون می دهد و به این ترتیب می توان آن را دقیقاْ روی هر نقطه از بدن متمرکز کرد.

حوضچه ها یا مخازنی هم هستند که می توانند آب را با فشار زیاد بر روی بدن بپاشند و در این حال فشار آب همچون ماساژ٬ عاملی خواهد بود در حرکت بخشیدن به عضله و تسکین دردهای موضعی.

فواید آب درمانی و هیدروتراپی در درمان بیماریها

 • روش درمان زیاد دشوار نیست. کاملا بی ضرر است و آثار بدی بر جا نمی گذارد و آثار مسمومیت به همراه ندارد و نیازی به داروهای سمی نیز نیست.
 • ارزانترین وسیله است و درهمه جا براحتی بدست می آید.
 • خواب طبیعی را برقرار می سازد و مغز وبدن را تقویت می بخشد.
 • کاهش درد و گرفتگی عضلانی
 • ریلاکسیشن (حفظ و افزایش دامنه حرکتی اندام ها)
 • بازآموزی فعالیت عضلات فلج و رفع محدودیت حرکتی و یا پیشگیری از آن
 • تقویت عضلات و کاهش اسپاسم
 • پیشرفت دادن حرکات جهت راه رفتن و جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
 • افزایش گردش خون و بهبود تغذیه بافت ها
 • جلوگیری از پوکی استخوان و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات
 • کاهش درد
 • ایجاد روحیه اعتماد به نفس و ایجاد روحیه قدرتمندی برای انجام کارهای روزه مره بخصوص در افراد نخاعی
 • ارتقاء بهداشت پوست و مو و جلوگیری از ایجاد زخم فشاری

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب “ تاثیر آب درمانی بر دردهای کمر و زانو ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هیدروتراپی در فیزیوتراپی مطالعه فرمایید.

منبع: ورزشی. ورزش در آب. دانستنی های سلامتپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →