ورزش در کودکان

 

یکی از سوالات مهم در زمینه ورزش اطفال این است که کودکان در چه حدی می توانند ورزش کنند؟ انجمن متخصصین طب اطفال آمریکا معتقد است که اگر اطفال از یک ورزش لذت می برند و در حین ورزش مشکلی ندارند، دلیلی برای منع آنان وجود ندارد!

معمولا اطفال ترجیح می دهند ورزش هایی انجام دهند که لذت بخش هستند و حالت تکراری ندارند، مثلا فوتبال رابه دویدن روی تردمیل ترجیح می دهند.

متابولیسم اطفال از بزرگسا لان بیشتر است، یعنی وقتی یک کودک ورزش می کند گرمای تولید شده اش بیشتر است و با توجه به اینکه سیستم قلبی عروقی و پوستی وی در حد یک شخص بزرگسال بالغ نشده است، دفع حرارت وی نیز کمتر است  و احتمال  اینکه با ورزش در هوای گرم دچار گرمازدگی شود بیشتر است.

چنــد نکــته

بهتراست کودکان ورزش هایی انجام دهند که مستلزم حرکت کل بدن هستند مانند دوچرخه سواری، دویدن و شنا کردن. برای اینکه بدانیم چه شدت فعالیتی برای کودکان مناسب است بهتراست از روش  ارزیابی شدت تنگی تنفس استفاده کنیم، کودکان باید فعالیت را به حدی برسانند که یک تنگ ننفس خفیف داشته باشند.

در مورد جلسات ورزش دریک هفته، کودکان می توانند حدود پنج جلسه و هر جلسه یک ساعت در شدت ذکر شده فعالیت ورزشی داشته باشند.

معاینات لازم

معمولا تست خاصی لازم نیست و یک بررسی از نظر توانایی در شروع ورزش مورد نظر کافی است ولی گاهی ممکن است تست های اختصاصی قلب نیز مورد نیاز واقع شوند.

تمرین با وزنه

 تمرین با وزنه در اطفال ممنوع  نیست ولی نباید از وزنه های سنگین استفاده شود، این مساله خصوصا برای حفظ سلامت غضروف رشد اهمیت دارد. در ضمن توده عضلانی اطفال مانند بزرگسالان به ورزش جواب نمی دهد زیرا سطح تستوسترون اطفال پایین تر است.

روش های مختلفی برای تمرین با وزنه وجود دارد، مثلا وزنه سنگین وتعداد کم یا وزنه سبک و تعداد زیاد تکرارکه در کودکان روش دوم مناسب تر است.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است