انجام ورزش های لازم بعد از جراحي تعویض مفصل زانو جزء مهم و لازمه بهبودی است و بدون آن درمان ناقص است. هدف این ورزش ها کاهش عوارض عمل تعویض مفصل زانو ، افزایش دامنه حرکتی و قدرت عضلات اطراف زانو و بدست آوردن کنترل و هماهنگی بین کارکرد اجزای سیستم اسکلتی اندام تحتانی است. در طی مراحل توانبخشي و فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو باید روزی 3-2 بار و هر بار 30-20 دقیقه ورزش کرد. به همین تعداد و مقدار هم باید راه رفت.

ورزش های اولیه بعد از جراحي تعویض مفصل زانو

 این ورزش  و حرکات فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو را هر چه زودتر باید شروع کرد. حتی میتوانید آنها را از اطاق ریکاوری و بلافاصله بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو شروع کنید. در ابتدا ممکن است در حین انجام تمرینات تقویت زانو کمی احساس ناراحتی کنید ولی مطمئن باشد انجام این ورزش ها بهبودی شما را سرعت داده و درد بعد از عمل تعویض مفصل زانو شما را کاهش میدهد.

ورزش 1 بعد از جراحي تعویض مفصل زانو

با حرکت دادن مچ پا، کف پای خود را به بالا و پایین ببرید. این ورزش  را هر ساعت 3 بار و هر بار 3 دقیقه انجام دهید. بلافاصله بعد از جراحی تعویض مفصل زانو این ورزش  را شروع کنید. این ورزش  را تا موقعی که کاملا بتوانید راه بروید و تورم ساق شما از بین برود انجام دهید.

1

ورزش 2 بعد از جراحي تعویض مفصل زانو

 در اين ورزش یک حوله کوچک را لوله کرده و کمی بالاتر از مچ در زیر تاندون آشیل بگذارید طوری که پاشنه شما کمی از زمین بالاتر باشد. تمام عضلات ران خود را منقبض کرده و سعی کنید کل اندام تحتانی خود را کاملاً مستقیم کنید و سعی کنید پشت زانوی خود را تا حد امکان به زمین نزدیک کرده و به پایین فشار دهید. انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

این حالت را 10-5 ثانیه نگه داشته و سپس عضلات خود را کاملاً شل کرده و 3 ثانیه استراحت کنید. سپس مجدداً این کار را تکرار کنید. 10 بار این عمل را تکرار کرده سپس یک دقیقه استراحت کنید. مجدداً تمام کارها را آنقدر تکرار کنید که در ران خود احساس خستگی کنید. انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

2

ورزش 3بعد از جراحي تعویض مفصل زانو

در اين ورزش زانوی خود را کاملاً مستقیم نگه داشته و سپس پاشنه خود را چند سانتیمتر از زمین بلند کنید. 10 ثانیه پا را بالا نگه داشته و سپس به آرامی آن را پایین بیاورید. اینکار را آنقدر تکرار کنید که ران شما خسته شود. انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

3

ورزش 4 بعد از  جراحي تعویض مفصل زانو

د در اين ورزش ر حالیکه به پشت خوابیده اید و پاشنه خود را از زمین بلند نکرده اید زانو را تا جاییکه میتوانید خم کنید. 10-5 ثانیه زانو را در همین حالت حداکثر خم نگه داشته و سپس به آرامی آن را باز کنید. تا جاییکه ران شما خسته شود ورزش  را تکرار کنید.انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

4

ورزش 5 بعد از  جراحي تعویض مفصل زانو

در کنار تخت نشسته و ساق های خود را از کنار تخت آویزان کنید یا روی یک صندلی بنشینید. سپس پشت پای سالمتان را پشت پاشنه اندام عمل شده قرار دهید تا آن را حمایت کند. زانوی عمل شده را تا جاییکه میتوانید خم کرده و 10-5 ثانیه در همان وضعیت نگه دارید. تا جاییکه ران شما خسته شود ورزش  را تکرار کنید. انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

5

ورزش 6 بعد از  جراحي تعویض مفصل زانو

 براي انجام اين ورزش  ابتدا در کنار تخت نشسته و ساق های خود را از کنار تخت آویزان کنید یا روی یک صندلی بنشینید. زانوی عمل شده را تا جاییکه میتوانید خم کرده تا کف پایتان به زمین برسد. تنه تان را روی صندلی به طرف جلو ببرید تا زانوی طرف عمل شده کمی بیشتر خم شود. 10-5 ثانیه در همان وضعیت نگه دارید. ا جاییکه ران شما خسته شود ورزش  را تکرار کنید. . انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

6

ورزش 7 بعد از  جراحي تعویض مفصل زانو

براي انجام اين ورزش  ابتدا با کمک واکر یا لبه یک صندلی سر پا بایستید. ران و زانوی خود را تا حد امکان خم کرده و آنرا 10-5 ثانیه در همین حالت نگه دارید. به آرامی پای خود را پایین آورید تا به زمین برسد. . انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

خم کردن زانو در حالت ایستاده

ورزش 8 بعد از  جراحي تعویض مفصل زانو

براي انجام اين ورزش  ابتدا به پشت بخوابید. دو سر یک ملحفه چند تا شده را با دستانتان گرفته و وسط آنرا در جلوی مچ پای عمل شده قرار دهید. زانوی عمل شده را خم کرده و با کمک دستانتان و ملحفه، به این خم شدن کمک کنید. 10-5 ثانیه زانو را در همین حالت نگه داشته و پا را به آرامی به وضعیت اول برگردانید. . انجام اين ورزش بعد از جراحي تعویض مفصل زانو بسيار مفيد ميباشد.

خم کردن زانو با کمک  Assisted Knee Bend

 منبع: ايران ارتوپد

 بينندگان گرامي براي مطالعه ي مقالات بيشتر درباره ي” جراحي تعویض مفصل زانو“بر روي لينك هاي زير كليك كنيد

نکات مهم پس از جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانوپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →