ورزش پیلاتس

post_image

كنترولوژی عبارت است از ايجاد هماهنگی كامل بين جسم ، ذهن و روح .افراد ابتدا از طريق كنترولوژی به شيوه هدفمند ، كنترل كامل جسم خود را در دست می گيرند و سپس از راه تكرار كامل حركات آن به شيوه تدريجی ولی پيشرفت كننده به يك نوع هماهنگی طبيعی دست پيدا می كنند.كنترولوژی باعث پرورش هماهنگ اجزای بدن مي شود ، حالتها و حركات نادرست بدن را اصلاح مي كند، نيروی حيات را به بدن باز می گرداند و توان ذهنی را افزايش می دهد .انسانها تقريبا در دوران كودكی از نعمت رشد طبيعی و متعارف جسمانی برخوردارند اما با شروع دوران بلوغ ، جسم افت كرده و شانه ها خميده می شوند، عضلات شل و آويزان شده و نيروی حياتی بشدت رو به تحليل می رود .بدون شك اين قضيه امری فراگير و طبيعی است.

حرکات ورزشی کنترولوژی

انجام حركات ورزشی كنترولوژی و رعايت دستورالعملهای آن پرورش جسمانی را به ايده آل نزديك می كند .علم كنترولوژی اختيار كامل جسم را توسط مغز در دست می گيرد. يعني عضلات بدن از اراده فرد فرمان ببرند .كسانی كه كنترولوژی را برای اولين بار تجربه می كنند احساس می كنند سرحال آمده و بعد از سالهای ذهن آنان از خواب بيدار شده است. نام اين ورزش در ابتدا توسط ژوزف پيلاتس علم كنترل بدن نام گذاری شده بود كه پس از مرگ وی بدليل احترام و حفظ ياد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پيلاتس متداول شد.

سيستم ورزشی است كه در سال 1920 توسط ژوزف پيلاتس پايه گذاری گرديد روش تمرينی پيلاتس متشكل از ورزشهايی است كه تمركز روی پيشرفت انعطاف و قدرت در تمام اندامهای بدن دارد بدون اينكه عضلات را حجيم كند يا آنها را از بين ببرد.اين روش تمرينی از حركات كنترل شده ای تشكيل شده كه بين بدن و مغز هارمونی فيزيكی ايجاد كرده و توانايی بدن افراد را در هر سن بالا می برد.

فوايد ورزش کنترولوژی

1.بالا بردن و تقويت سيستم ايمنی بدن

2.بالا بردن تمامی قوای بدن در جهت اينكه فكر و ذهن را از افكار منفی آزاد سازد بر خلاف يوگا بدن در حال حركت می باشد.

3.كاهش دهنده دردهای مهره ای و كمر

4.ايجاد كشيدگی در ظاهر اندام

5.بوجود آوردنده شكل ظاهري بهتر اندام

6.شكم ساف و كمر باريك

7.پيشرفت انعطاف و تعادل

8. افزايش قابليت تحرك مفاصل

از آنجا كه اين روش تمرينی در وضعيتهای ايستاده نشسته و خوابيده بدون طی مسافت و پرش و جهش انجام می گيرد آسيبهای ناشی از صدمات مفصلی را كاهش میدهد زيرا حركات ورزشی در دامنه های حركتی در سه وضعيت فوق با اجراي تنفس های عميق و انقباظهای عضلانی انجام می گيرد.

منبع:کلینیک امید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است