آناتومی تاندون کشکک زانو

 تاندون ها معمولاً بافت حد واسط بین عضله و استخوان هستند. به توسط آنها است که عضله نیروی خود را به استخوان اعمال کرده و موجب حرکت استخوان در محل مفصل میشود. تاندون کشکک زانو کمی فرق دارد. تاندون کشکک زانو در واقع دو استخوان را به هم متصل میکند. تاندون کشکک زانو در زیر استخوان کشکک زانو قرار دارد و آنرا به قسمت های بالایی درشت نی متصل میکند.

index

عضله اصلی برای مستقیم کردن زانو عضله چهارسر ران است. عضله چهارسر ران در جلوی ران قرار دارد. در پایین ترین قسمت این عضله، تاندون چهارسر ران آنرا به استخوان کشکک زانو متصل میکند. استخوان کشکک زانو هم به توسط تاندون کشکک زانو به استخوان درشت نی متصل میشود. در واقع کشکک  زانو یک استخوان حد واسط بین تاندون چهارسر و تاندون کشکک زانو است. بدین طریق عضله چهارسر راه طولانی تری را برای اتصال به استخوان برگزیده است و از طریق دو تاندون و یک استخوان کشکک  زانو در نهایت به استخوان هدف یعنی استخوانی که میخواهد حرکت دهد متصل میشود.

 پارگی و آسیب تاندون زانو  ممکن است کامل یا ناقص باشد. محل پارگی تاندون کشکک زانو  معمولاً در محل اتصال به کشکک زانو است و حتی میتواند هنگام پاره شدن تاندون کشکک زانو  ، تکه های کوچکی از استخوان کشکک زانو را نیز با خود از جا بکند. اگر پارگي تاندون کشکک زانو  در زمینه یک بیماری دیگر باشد معمولاً محل پارگی در وسط تاندون است. پارگی تاندون کشکک زانو  بیشتر در افراد میانسال و آنها که درگیر فعالیت های ورزشی مثل دویدن و جهیدن هستند اتفاق میفتد.

علل پارگی تاندون کشکک زانو 

یک نیروی بسیار قوی موجب پارگي تاندون کشکک زانو  میشود. شایعترین آنها عبارتند از

  سقوط و پارگي تاندون کشکک زانو 

سقوط و ضربه مستقیم به جلوی زانو و محل تاندون که موجب پارگی تاندون کشکک زانو  میشود. ممکن است بر اثر اصابت یک جسم تیز هم این تاندون پاره شود.

جهیدن و پارگي تاندون کشکک زانو 

پارگي تاندون کشکک زانو  بیشتر در موقعی است که فرد در حین جهش در حال فرود آمدن به زمین است. در این حال به ناگهان تاندون کشکک زانو تحت کشش زیادی قرار گرفته و پاره میشود.

ضعف تاندون و پارگي تاندون کشکک زانو 

تاندون ضعیف شده و نیروی مختصری موجب پارگي تاندون کشکک زانو  میشود. شرایطی که میتواند تاندون کشکک زانو  را ضعیف کند عبارتند از :

تاندنیت کشکک زانو و ضعف تاندون

 تاندنیت به معنای التهاب تاندون است. التهاب تاندون  کشکک زانو در کسانی که زیاد میدوند یا ورزش های جهشی انجام میدهند بوجود میاید.

بیماری های مزمن و ضعف تاندون

مثل بیماریهای مزمن کلیوی، روماتیسم، دیابت، عفونت و ..

دارو و ضعف تاندون

استاده از داروهای حاوی کورتن و داروهای آنابولیزان که گاهی به نادرست در بدنسازی از آنها استفاده میشود.

جراحی و ضعف تاندون

مثل تعویض مفصل زانو و یا بازسازی رباط صلیبی. در حین انجام این اعمال جراحی ممکن است به تاندون کشکک زانو آسیب وارد شود و موجب پارگي تاندون کشکک زانو  ميشود.

منبع:ايران ارتوپدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →