پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

پارگی رباط صلیبی خلفی رباط زانو متقاطع پشتی یکی از رباط‌های قوی مفصل زانواست. رباط صلیبی خلفی زانو از کوندیل داخلی فمور (استخوان ران) به ناحیه پشتی بین کوندیلی تیبیا(درشت نی) متصل می‌گردد. رباط متقاطع پشتی (PCL) و متقاطع جلویی(ACL) داخل کپسولی بوده و به علت وضعیت آناتومیکی خاص به نام متقاطع یا رباط صلیبی خلفی زانو نامیده می‌شوند.اگر کپسول مفصلی زانو از عقب باز گردد، اولین قسمتی که مشاهده می‌گردد، رباط متقاطع پشتی زانو است. رباط صلیبی خلفی زانو نسبت به رباط متقاطع جلویی زانو، قوی تر بوده، ولی فیبرهای رباط متقاطع جلویی زانو، وضعیت مایل تری دارند. مهمترین عمل رباط متقاطع پشتی، جلوگیری از دررفتگی تیبیا (درشت نی) به سمت عقب است.عملکرد اصلی رباط صلیبی خلفی زانو جلوگیری از حرکت به سمت عقب استخوان درشت نی نسبت به استخوان ران در محل مفصل زانو می باشد . همچنین رباط صلیبی خلفی زانو در پایداری زانو در حرکات چرخشی نقش ایفا می کند. پارگی رباط صلیبی خلفی زانو pcl از پارگی رباط صلیبی ACL شیوع بسیار کمتری دارد .

2442_orig

علائم پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

از علائم پارگی رباط صلیبی خلفی زانو درد و تورم بلافاصله بعد از آسیب رباط صلیبی پشتی زانو است. زانو دچار محدودیت حرکت شده و راه رفتن برای بیمار مشکل می شود.

تشخیص پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

مهمترین راه های تشخیص این نوع پارگی رباط زانو توسط پزشک اطلاعاتی است که وی از علائم پارگی رباط صلیبی بیمار و نحوه ایجاد پارگی و کشیدگی رباط صلیبی خلفی زانو میگیرد و معاینه ایست که وی از زانوی بیمار بعمل می آورد. با این حال دیگر روش های تشخيص پارگی رباط صلیبی خلفی زانو تصویربرداری مانند رادیو گرافی ساده و ام آر آی MRI ميباشد

درمان پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

اگر پارگی رباط صلیبی خلفی زانو فقط محدود به رباط متقاطع خلفی زانو باشد معمولا نیازی به عمل جراحی رباط صلیبی خلفی زانو نبوده و درمان پارگی رباط صلیبی زانو غیر جراحی است.

درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

درمان غیر جراحی پارگی و کشیدگی رباط صلیبی خلفی زانو شامل استفاده از سرمای موضعی در روی زانو، استراحت، بالا نگه داشتن زانو و کمپرس خفیف زانو با بستن آن است. زانو باید مدتی با یک زانوبند مناسب بسته شود تا از حرکات نامناسب زانو جلوگیری شود. در این مدت باید با استفاده از عصا مانع اعمال نیروی وزن به اندام آسیب دیده شد. بعد از مدتی با استفاده از فیزیوتراپی باید دامنه حرکات کامل زانو را مجدداً بدست آورده و با انجام نرمش های بخصوصی قدرت عضلات ران بخصوص عضله چهارسر ران را افزایش داد

درمان جراحی پارگی رباط صلیبی خلفی زانو

در صورتی که بجز رباط متقاطع خلفی زانو دیگر رباط های زانو نیز آسیب دیده باشند و یا در مواردی که پارگی رباط صلیبی خلفی زانو همراه با شکسته شدن و کنده شدن تکه استخوانی از استخوان تیبیا باشد، ممکن است پزشک ارتوپد تصمیم به استفاده از عمل جراحی پارگی رباط صلیبی خلفی زانو بگیرد.پارگی های رباط متقاطع خلفی زانو معمولا با بخیه زدن ساده بهبود نمیابند. درمان جراحی پارگی رباط صلیبی خلفی زانو را بازسازی مینامند به این علت که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک تاندون است از قسمت دیگری از بدن به ناحیه ای که رباط متقاطع خلفی بوده است منتقل میکند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم رباط شود. این بافت ها راگرافت مینامند.انواع گرافت های مورد استفاده در بازسازی رباط صلیبی خلفی زانو شامل: اتوگرافت، اتوآلوگرفت،تاندون آشیل وتاندون پاتلا است . جراحی بازسازی رباط متقاطع خلفی زانوامروزه بیشتر با استفاده از آرتروسکوپ انجام میشود.

پیشگیری ا ز آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو

جلوگیری از پارگی رباط صلیبی و آسیب دیدگی های رباط های زانو کمی مشکل است، زیرا این آسیب دیدگی ها معمولا هنگام تصادف ایجاد می شود، اما انجام موارد زیر میتواند ازبروز این آسیب دیدگی ها اندکی جلوگیری کند.

۱- با انجام تمرینات استقامتی و کششی، استقامت ماهیچه های ران را افزایش دهید.

۲- انجام تمرینات کششی قبل و بعد از فعالیت های ورزشی.

۳- هرگزفعالیت های ورزشی خود را یک دفعه افزایش ندهید بلکه به تدریج وبه آهستگی این فعالیت های را شدیدتر کنید.

منبع:دكتر ابراهيم زاده

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است