پارگی رباط صلیبی قدامی زانو رباط متقاطع جلویی (ACL ) یکی از رباط های مهم داخلی مفصل زانو است. رباط متقاطع جلویی زانو معمولا رباط صلیبی قدامی زانو نیز خوانده می شود. مهمترین وظیفه رباط صلیبی قدامی زانو محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانواست. رباط صلیبی قدامی زانو همچنین در یک زنجیره حرکتی بسته از حرکت استخوان ران به سمت عقب روی درشت نی ثابت جلوگیری می کند.

128_orig

علائم پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

  -معمولا افراد  بعد از پارگی رباط صلیبی قدامی زانو عنوان می کنند که زمان آسیب در حین چرخش شدید و ناگهانی زانوصدایی از زانویشان شنیده اند و بلافاصله دچار درد شدید زانو شده اند .

- بعد از پارگی رباط صلیبی زانو در 2 ساعت اول زانو متورم وگرم می شود(که بیمار برای کنترل تورم باید روی نواحی اطراف مفصل که متورم است یخ بگذارد و هر 2 تا 3 ساعت یک بار هر بار به مدت 6 الی 8 دقیقه این کار را انجام می دهد).

  –  فرد اسیب دیده احساس بی ثباتی در زانو می کند و میگوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می کند .

   – بعضی از بیماران فقط در حالت تند رفتن ،دویدن یا از پله پایین آمدن دچار درد یا خالی کردن زانو می شوند .

-هنگامی رباط متقاطع جلویی پاره می شود که در اثر ضربه انتهای فوقانی درشت نی(تیبیا) نسبت به ران(فمور) به سمت جلو رانده شود یا زانو شدیدا به سمت عقب حرکت کند و در عین حال چرخش کند.

-شایع ترین مکانیسم پارگی رباط صلیبی قدامی زانو چرخش زانو به خارج به همراه والگوس(انحراف زانو به داخل) زانو است. در زمانی که فرد بر روی اندام مربوطه تکیه دارد و به صورت ناگهانی به سمت مقابل می چرخد و تغییر جهت می دهد.محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران , انتهای فوقانی درشت نی و یا در وسط باشد.

KneeFlexed

عوامل پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

    1-ورزش و پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

 پارگی رباط صلیبی قدامی زانو در اغلب ورزش ها بخصوص ورزش های تماسی مثل : فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، کشتی و ورزش های رزمی در کشور ما اتفاق می افتد.

    2-تصادفات و پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

 تصادف وسایل نقلیه (اتومبیل ، موتور سیکلت) نیز از عوارض شایع پارگی رباط قدامی زانوACL  هستند .

   3- سقوط از ارتفاع و پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

    1- تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی زانو با گرفتن شرح حال بیمار

   2- تست های بالینی(مثلا تست ADTو تست لاچمن)که توسط جراح ارتوپدی باید انجام شود .

  3- تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی زانو با گرفتن ام آر ای (MRI) كه به میزان زیادی آسیب یا عدم آسیب را مطرح می کند. در حقیقت با قطعیت بیشتری ضایعه را نشان می دهد .

  3- تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی زانو با رادیوگرافی ساده , معمولا نرمال است. مگرآنکه همراه با شکستگی هایی در سطح مفصلی استخوان درشت نی باشد.

   4- تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی زانو با آرتروسکوپی : آخرین قدم در معاینه شخص بیمار با پارگی رباط صلیبی قدامی زانو اینست که جراح به صورت مستقیم با آرتروسکوپ پارگی رباط را مشاهده می کند .

درمان پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

به طور کلی درمان پارگی رباط صلیبی قدامی زانو به دو صورت انجام میشود:

    درمان جراحی پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

        1)  جراحی باز زانو

        2) جراحی آرتروسکوپی زانو

        3)  انواع گرافت ها

    درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

فیزیوتراپی درهردوروش غیرجراحی و جراحی (گاهی حتی قبل از عمل جراحی) جهت تسریع وافزایش کیفیت روند درمان پارگی رباط صلیبی قدامی زانو موثر است.

منبع:دكتر ابراهيم زادهپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →