پروتزلب و گونه

یکی از روش های مناسب برجسته سازی گونه ولب ،پروتز لب و گونه است. که به اختصار به توضیح آن میپردازیم:


جراحی پروتز گونه چیست؟

بسیاری از مردم گونه های برجسته را بسیار زیبا میدانند. گونه های ضعیف میتواند از شادابی صورت شما کاسته، صورت شما را کشیده نشان داده، و باعث سالخورده به نظر رسیدن ناحیه زیر چشمها شود. اگر شما برجستگی گونه هایتان را در اثر افزایش سن از دست داده اید یا بطور طبیعی گونه های صاف دارید، جراحی پروتز گونه میتواند حجم گونه های شما را افزایش داده، و با تغییر در ساختار ثلث میانی صورت شما را شاداب تر و جذاب تر نماید. در این جراحی، پروتزی که ابعاد و اندازه های آن دقیقا محاسبه شده است در جلوی استخوانهای گونه قرار داده می شود، و باعث برجسته تر شدن و حجیم تر شدن آنها میگردد.

از چه موادی برای برجسته ساختن گونه استفاده می‌شود؟

برای پروتز گونه مواد یا از خود فرد گرفته می‌شوند یا ساختگی هستند، یا به شکل تزریق بوده و یا قابل کاشت هستند.
بیشترین ماده‌ای که از خود شخص گرفته و در اینجا به‌کار می‌رود چربی‌ می‌باشد. چربی‌ را از قسمت‌هایی مثل شکم یا پهلو گرفته و به صورت مایع تزریق و یا به شکل حجمی می‌کارند. از مواد دیگری که ندرتاً استفاده می‌شود استخوان یا غضروف است. مزیت این گونه مواد این است که چون
متعلق به خود فرد است، احتمال عفونت و پس زدن آنها کم است. ایراد مهم آنها دو چیز است:
اول آنکه لازم است قسمت دیگری از بدن باز شود که ممکن است عوارضی در آن ناحیه به وجود آید.
دوم اینکه احتمال جذبشان بیشتر است.
مواد ساختنی انواع گوناگونی دارند. برخی‌ از آنها بر اساس بافته‌ای انسانی‌ یا حیوانیست که به آنها بیولوژیک گفته می‌شود و گروه دیگر کاملا مصنوعیست.
مواد بیولوژیک طی‌ مراحل پیچیده‌ای ساخته می‌شوند تا احتمال بروز واکنش و عفونت به حداقل برسد. اینها به خوبی تحمل می‌شوند و به کار بردنشان آسان است و عمدتاً بصورت تزریقی به کار می‌روند. مزیت آنها سهولت در کاربردشان است ولی‌ غالباً پس از ۸ تا ۱۲ ماه جذب می‌شوند.
انواع مصنوعی از مواد گوناگونی ساخته می‌شوند که هم می‌تواند تزریقی و هم کاشتنی (پروتز) باشد. نوع تزریقی آن امروزه به ندرت استفاده می‌شود چون احتمال واکنش و حرکت آنها در دراز مدت زیاد است. پروتزها امروزه بیش از انواع دیگر به کار می‌روند چون همیشگی‌ بوده و عوارض کمی‌ دارند. سیلیکون، پلی‌‌اتیلن، گرتکس از جمله مواد به کار رفته در پرتزها می‌باشند.

-آیا پروتزهای سیلیکونی ضرری برای بدن ندارد؟

براساس تحقیقات انجام شده، سیلیکون‌ها ضرر عمده‌ای برای بدن ندارند و سال‌ها بدون عارضه در محل باقی می‌مانند و در حجم‌های گوناگون ساخته می‌شوند. برخی از کارخانه‌های سازنده، فضای داخل پروتزها را از سرم پر می‌کردند. در حال حاضر، این نوع پروتزها مطلوب‌ترین و کم‌عارضه‌ترین نمونه‌های به دست آمده است.

روش های جراحی چیست

1-رایج ترین روش از راه برش داخل دهان میباشد.
2- در مواردی برش از زیر پلک و داخل پلک، برای گونه استفاده میشود وبرش زیر چانه برای ناحیه چانه استفاده می شود.
در برشهای داخل دهان بخیه ها نیاز به کشیده شدن ندارند. چنانچه برش روی پوست باشد بخیه روز پنجم کشیده خواهد شد.

آیا پروتزها نیاز به فیکس شدن دارند

بعضی از انواع پروتزها نیاز به فیکس کردن با پیچ دارند و بعضی دیگر با نخ بخیه از روی پوست صورت فیکس می شوند و در بعضی دیگر نیازی به فیکس کردن ندارند.

عوارض گونه گذاری

عمل جراحی گونه گذاری با پروتز ممکن است عوارضی مانند خونریزی محل عمل، خونمردگی، جابه جایی پروتز و عفونت ایجاد کند که به غیر از عفونت معمولا بقیه موارد قابل کنترل است.در صورت عفونت نیز پروتز باید هرچه سریع تر خارج شود و در صورت لزوم چند ماه بعد دوباره عمل را تکرار کرد. پروتز گونه را می توان در مرد و زن پس از هجده سالگی کار گذاشت، ولی به طور کلی محدوده سنی خاصی ندارد.

پروتز لب

داشتن لب‌های زیبا یکی از خواسته های همیشگی زنان بوده است و به همین دلیل تاکنون از روش‌های گوناگونی جهت این کار استفاده شده است که از این بین می‌توان به استفاده از وسایل آرایشی، حجم دهنده، خط لب، تزریق ژل، تزریق بوتاکس و اعمال جراحی گوناگون اشاره کرد.
از آنجائی که روش های غیر جراحی همگی موقتی هستند و بعد از گذشت مدتی باید تجدید شوند روش‌های جراحی گوناگونی برای این منظور به وجود آمده است. در بعضی از این روش‌ها برش‌های بزرگی دور تا دور لب و یا در داخل دهان داده می‌شود که با بروز عوارض اجتناب‌ ناپذیری همراه است و نتیجه مطلوب بیمار را نیز به همراه ندارد.
در روش‌های نسبتاً جدیدتر از قسمتی از پوست و یا تاندون ناحیه ساعد برای ساختن چیزی شبیه پروتز استفاده می‌شود تا از آن برای برجسته کردن و بزرگ‌تر کردن لب استفاده کنند ولی مشکل این روش آن است که پس از آن لب حالت یکنواختی پیدا می‌کند.
در جدیدترین روش دائمی برجسته ‌تر و بزرگ‌تر کردن لب از پروتز بسیار نرمی که از جنس پروتز سینه است (پروتزی که سال‌هاست در تمام دنیا برای بزرگ‌تر کردن سینه تعداد کثیری از زنان بدون عارضه‌ای قابل توجه بکار می رود) استفاده می‌شود . در روش پروتز لب با دو برش دو میلی‌متری در گوشه‌های لب بدون این که برش بزرگی در کار باشد و جای عمل پروتز لب معلوم شود طی یک عمل سرپایی و به کمک بی‌حسی موضعی پروتز در لب بالا و لب پائین کار گذاشته می‌شود.در دوره پس از عمل پروتز لب بیمار تورم و خونمردگی مختصری دارد و ممکن است در لب خود احساس سوزن‌ شدن نماید. تمام این مسائل بعد از عمل پروتز لب گذراست و به سرعت از بین می‌رود. به بیمارانی که تحت عمل جراحی پروتز لب قرار می‌گیرند توصیه می‌شود که پس از عمل پروتز لب تمرینات خاصی را انجام دهند و از گاز زدن لقمه‌های بزرگ پرهیز نمایند.
چنانچه بیمار سابقه تب خال داشته باشد باید حتماً از چند روز قبل از عمل پروتز لب تحت درمان پیشگیری از نظر این ویروس قرار گیرد و درمان خود را تا چند روز پس از عمل پروتز لب ادامه دهد.
نکته حائز اهمیت در مورد پروتز لب این است که پروتز لب دائمی است و نیازی به تعویض ندارد و چنانچه بیمار به هر دلیلی با پروتز لب احساس مشکل نماید به راحتی و درعرض چند دقیقه آن هم به کمک بی‌حسی موضعی قابل خارج کردن است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است