post_image

شكستگی مهره های ستون فقرات به علت پوكی استخوان از ساير انواع شكستگی ها متفاوت است زيرا در اين موارد غالبا شكستگی استخوان ديده نميشود، بلكه تغييری در شكل مهره ها ديده ميشود. در ستون فقرات طبيعي و سالم، مهره ها شبيه آجرها يا جعبه ها هستند. در هنگام پوكی استخوان، از دست دادن استخوان ممكن است منجر به فشردگی و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط يا جلوی مهره ها شود.ستون فقرات به مناطق گردنی سينه اي و كمری تقسيم مي گردد بطوريكه در قسمت گردنی، هفت مهره، در قسمت سينه اي 12 مهره و در قسمت كمری پنج مهره وجود دارد.

معمولا در مهره های سينه ای و كمری, پوكی استخوان ايجاد ميشود. مهره هايی كه بيشتر دچار پوكی استخوان می گردند آنهايی هستند كه در قسمت وسط و پايين مهره های سينه ای و نيز قسمت بالايی مهره های كمری قرار دارند. شكستگی ستون فقرات در پوكی استخوان ممكن است به علت زمين خوردن و سقوط ايجاد شود اما در اكثر موارد بطور خودبخودی يا بر اثر فعاليتی مثل سرفه كردن، خم شدن، بلند شدن يا چرخيدن ايجاد می گردند.

علائم شكستگی ستون فقرات

علايم شكستگی ستون فقرات بسيار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هيچ دردی و يا درد خيلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حاليكه در ساير موارد درد بسيار شديدی ايجاد ميشود.درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا ميباشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشيده ميشود. اين درد اغلب شديد بوده و ممكن است برای چند روز يا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدريجی در عرض چندماه يا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چندماه هيچ دردی نداشته باشند، در عده اي ممكن است اين درد براي مدتهای طولانی باقی بماند.از آنجائيكه كمر درد و درد پشت يك شكايت شايع در بين مردم ميباشد و شكستگی هاي ستون فقرات نيز هميشه همراه با درد نيستند، درد در كسي كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شايع ديگری مثل آرتريت يا مشكلات ديسك باشد.در بعضي بيماران، پيدا كردن علت واقعی درد مشكل ميباشد اما يك نكته و قاعده مفيد در اين موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ايجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پايين پاها نمی شوند (سياتيك).

اثرات شكستگی ستون فقرات

شكستگی های ستون فقرات همچنين ممكن است باعث ايجاد تعدادی از علايم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار اين وضعيت ميشود، ممكن است قد فرد از يكی دو سانتيمتر تا حدود 15 سانتيمتر يا بيشتر كوتاه شود. اين كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندين سال اتفاق می افتد. اين وضعيت ممكن است توسط خود فرد تشخيص داده شود زيرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چيزی را بردارد اما اكنون نمي تواند اين كار را بكند.كوتاه شدن قداغلب همراه با خميدگي ستون فقرات و ايجاد قوز ميباشد. اين تغيير در شكل ستون فقرات باعث ميشود كه سينه و شكم به سمت داخل كشيده شوند، شكم برآمدهشود و خط كمري از بين برود.اين تغييرات باعث مشكلات بدنی و روانی زيادی برای شخص می گردند. تركيب درد و تغيير شكل ستون فقرات اغلب ايجاد محدوديتهايی در فعاليتهای روزانه مثل خريد كردن، خانه داری، باغبانی و ايستادن يا نشستن، به مدت طولانی می كند. در موارد خيلی شديد، سينه به قدری به سمت پايين كشيده ميشود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گيرند و تغيير شكل شديدی ايجاد مي كنند. بعلاوه قفسه سينه كوچكتر شده و برای اتساع ريه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتيجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعاليت ايجاد ميشود. وقتی خميدگی ستون فقرات خيلی زياد شود، بيمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و اين كار باعث گردن درد و سردرد ميشود.تغيير در شكل بدن و پيامدهای آن باعث ميگردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش يافته و اغلب در فعاليتهای اجتماعی او تاثير می گذارد. به علت از بين رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسياری از افراد در پيدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند.بسياری از بيماران از زمين خوردن وسقوط می ترسند كه اين امر باعث محدوديت در فعاليتهای فيزيكی و اجتماعی آنها ميشود و عجيب نيست كه افسردگی در اين بيماران شايع است.

منبع:فیزیوتراپ برزکارپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →