پی آر پی درمانی

post_image

در PRPدرمانی ، سلولهای فعالی که در روند ترمیم ضایعه ی بافتی شرکت می کنند را از خون جدا نموده و با غلظت بالا و کنترل شده و متناسب با ضایعه، در مفصل تزریق می کنند. اثرات درمانی ،بعد از گذشت زمان ۴-۳ روز از تزریق، شروع شده و نمود بارز آن حدود ۴-۳ هفته بعد  می باشد. ۵-۳ تزریق زانو و هر کدام  با فاصله ی ۴-۳ هفته، می تواند به درمان مناسب آرتروز زانو منجر شود.

فواید پی آر پی درمانی

1-باعث "درمان" آرتروز زانو می شود نه اینکه تسکین موقت درد ایجاد کند.

۲-بجای استفاده از داروهای شیمیایی ، از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده می شود. لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

۳- با توجه به اینکه، PRP محصولی تولید شده از بدن خود بیمار است، هیچ گونه عارضه یا مشکل در درمان برای بیمار ایجاد نمی شود.

۴-در روش تهیه کردن PRP ، نیازی به مراحل زمان بر گشت سلولی مورد نیازدر درمان با سلول بنیادین، وجود ندارد.

چه افرادی به PRPنیاز دارند؟

PRP ، باعث رشد غضروف و درمان آرتروز زانو می شود.  لذا کلیه ی افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند، می توانند از فوائد PRP سود ببرند. آرتروز زانو، هرچه در مراحل ابتدایی تری باشد، پاسخ مناسب تری به PRP می دهد. موارد شدیدتر، به تعداد دفعات PRP بیشتری نیاز دارد. به همراه این درمان، استفاده از روشهای جلوگیری از پیشرفت آرتروز زانو الزامی است.
از PRPدرمانی برای درمان چه بیماریهایی می توان استفاده کرد؟

از PRP اولین بار در جراحی قلب و به منظور بهبود سریعتر رگ کرونری جراحی شده، استفاده شد. بدنبال مشاهده ی اثرات مثبت آن، در موارد دیگر نیز استفاده و مورد تأیید قرار گرفت.

۱- ترمیم آسیب دیدگی های  رباط صلیبی(به شرط پارگی نسبی) و آسیب منیسک زانو.

۲-کمک به ترمیم پارگی ناقص و آسیب دیدگی های مزمن تاندونهای شانه و آشیل.

۳- التهاب عضلات آرنج که اصطلاحا" به آن آرنج تنیس بازان یاTennis Elbow می گویند.

۴- طاسی و ریزش مو(تزریق PRP به پوست سر)

۵-جوان سازی پوست صورت و از بین بردن چین وچروکهای پوست.

آنچه در بالا ذکر شد، موارد ثابت شده و تأیید شده ی استفاده از PRP است. در موارد دیگر مانند خار پاشنه و ... نیز به انجام PRP (در صورت عدم پاسخ به سایر درمانها) توصیه شده است.

منبع:دکتر فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهاندکتر فریدونی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است