چال گونه

عمل جراحی چال گونه دقیقا چه نوع عملی است؟

– در این عمل ما با بافت نرم کار داریم. یک لایه عضلانی را عمل می‌کنیم و به صورت مصنوعی یک کشش در آن ایجاد می‌کنیم.
آن چین عضلاتی باعث وجود چال گونه می‌شود؛ یعنی همان چین پیشانی و صورت که بر اثر مرور زمان و پیری ایجاد می‌شود را به صورت دستی ایجاد می‌کنیم
به صورت خیلی ساده از مخاط داخل دهان برش داده می‌شود و یک لایه‌هایی از مخاط و عضلات کم می‌کنیم و لایه‌هایی از داخل دهان به هم می‌دوزیم تا حالت چال روی صورت ایجاد شود.

روش انجام عمل چال گونه :

جراحی کاشت چال گونه به دو روش انجام می‌شود و بسته به نوع صورت افراد متقاضی متفاوت است.
اگر صورت فرد لاغر و استخوانی نباشد، جراح چربی‌های آن قسمت از صورت که محل ایجاد چاله است را ساکشن می‌کند تا یک فرورفتگی کوچک درست زیر گونه‌ها و در ناحیه خنده او به وجود بیاید
اما اگر صورت فرد لاغر باشد و تجمع بافت چربی در ناحیه زیر گونه‌ها (روی لپ‌ها) نداشته باشیم، جراح می‌تواند از داخل دهان، قسمتی را که قرار است روی صورت چال بیفتد با بخیه جمع کند و به این ترتیب، چال گونه را برای فرد به وجود آورد.
این جراحی معمولا سرپایی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و با بی حسی موضعی انجام می‌شود،
اما ممکن است بسته به شرایط، نیاز به تزریق داروی بیهوشی باشد.از طرفی بعد از جراحی و از بین رفتن اثر داروی بیهوشی یا بی حسی موضعی، فرد در ناحیه جراحی شده احساس درد و سوزش دارد که با مسکن و به مرور زمان رفع می‌شود.

4

از نظر زیبایی چال گونه چند درصد می تواند روی صورت تاثیر بگذارد؟

– خود من این عمل را توصیه نمی کنم و از نظر من نه تنها در اکثر موارد کمکی به زیبایی نخواهد کرد بلکه صورت را از حالت طبیعی خارج می کند. البته در مواردی هم هست که این چال به ملاحت صورت اضافه می کند ولی به طور مثال از هر 10 مراجعه برای عمل چال گونه این عمل ممکن است در صورت یک نفر تغییر مثبت و قابل توجهی ایجاد کند.

 

اکثرا چه تیپ افرادی این عمل را انجام می دهند؟

– معمولا افرادی به سراغ اینگونه عمل ها می روند که در زندگی افراد پراسترسی هستند و اکثرا نیاز به درمان های روانپشکی دارند؛ مثلا کسانی که بینی های شکسته دارند یا بینی آنها واقعا بزرگ استو با مشکلاتی در ناحیه چانه خود دارند، عمل زیبایی به آنها توصیه می شودو اینگونه افراد هم ضریب رضایتمندی بیشتری بعد از عمل دارند اما کسانی که به دنبال اینگونه عمل ها هستند، شاید بعد از عمل هم از صورت خود رضایت کامل نداشته باشند. و دوباره جلوی آینه که خودشان را می بینند بگویند اگر ابراهایم بالاتر باشد بهتر است یا لپ ها و گونه هایم برجسته تر بود بهتر می شد. اینآدم ها اکثرا اختلالات اضطرابی دارند و در بعضی موارد حتی دچار وسواس های شدید فکری در زمینه ظاهرشان هستند و نیاز به دوره های درمانی دارند. در کشورهای جهان اولی مانند کانادا و آمریکا کسی که قصد جراحی پلاستیک دارد، حتما باید یک مشاوره روانپزشکی داشته باشد. اگر روانپزشک او را تایید کرد عمل انجام می شود اما در ایران متاسفانه همچین چیزی نداریم.

توصیه های پس از عمل

۱ مقداری درد، تورم و کبودی پس از عمل طبیعی است ولی در صورت درد یا تورم شدید یا خونریزی باید جراح را در جریان گذاشت.
۲ معمولا پس از عمل استفاده از آنتی بیوتیک ها توصیه می شود.
۳ فرد باید پس از هربار مصرف موادغذایی با دهانشویه دهان خود را شست و شو دهد تا محل برش ها که داخل دهان است دچار عفونت نشود.
۴ استفاده از کیسه یخ روی گونه برای ۲۴ ساعت اول برای کاهش تورم ها توصیه می شود.
۵ باید از فعالیت های سنگین همچون ورزش تا ۸ هفته بعد از عمل خودداری شود ولی فعالیت های سبک پس از ۳ روز امکان پذیر است.
۶ هنگام خواب استفاده از ۲ عدد بالش در پشت سر برای کاهش تورم ها توصیه می شود.
۷ بیمار باید از وارد شدن هرگونه ضربه به ناحیه گونه برای چند هفته اجتناب کند.
۸ از مصرف غذاهای سفت و جویدنی در ۴ ۳ روز اول پس از عمل خودداری کند تا احتمال جابه جایی پروتزها کمتر شود.
۹ از صحبت کردن زیاد خودداری کنند تا عضلات صورت کمتر تحرک داشته باشد و پروتز بتواند به استخوان گونه بچسبد.

عوارض جانبی جراحی چال گونه چیست؟

کبودی و ورم خفیف شایع ترین عوارض هستند. احتمال دارد که پس از جراحی چال گونه عضله گونه به صورت موقت به مدت چند روز تاگاهی اوقات چند هفته ضعیف شود. این اتفاق به ندرت پیش می آید. شاید نوع چال گونه را دوست نداشته باشید و بخواهید عمیق تر یا کم عمق تر باشد. در صورتی که چال گونه را دوست نداشته باشید، پزشک جراح می تواند جراحی چال گونه را معکوس کند اگر چه معکوس کردن جراحی چال گونه همیشه با موفقیت همراه نیست. به ندرت، چال گونه دچار عفونت می شود. به منظور پیشگیری از عفونت پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد نادری بخیه ای که چال را نگه داشته به دلیل ورم زیاد یا مشکلات دیگر پیش از موعد می شکافد. ممکن است چال گونه به اندازه کافی پایین نرود و یک چال گونه کم عمق داشته باشید یا اینکه چال گونه به طور کامل از بین برود.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>