کاشت مو به روش fit

0.244996001338100656_jazzaab_ir

fit روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر  و قابل قبولتر است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود. کاشت مو به روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.متاسفانه پزشکانی که تازه شروع به کاشت مو کرده اند یا تکنیکهای جراحی را نمی دانند برای همه مراجعین خود از روش fit  استفاده می کنند که باعث مشکلات بسیاری برای آینده فرد خواهد شد .

روش fit بیشتر زمانی استفاده می شود که منطقه طاسی کوچک باشد و بانک مو نسبتا خوب باشد . fit  اصلا برای طاسی های وسیع (کلاس 6 و 7) مناسب نیست و فقط باعث تخریب بانک موی ضعیف بیمار می شود بدون اینکه بتوان موی زیادی برداشت و کاشت نمود.

در قسمت جلوی سر بهتر است  موهای برداشت شده با روش  fit  کاشته نشود زیرا نمای عروسکی ممکن است ایجاد شود و نمی توان ریزه کاریهایی که با روش fut انجام می دهیم با این روش انجام داد.

تفاوت روش fit  و fut

در مورد تفاوت های دو روش fit  و fut مطالب بسیاری وجود دارد که حتی بسیاری از پزشکان پیوند مو هم از آن اطلاع ندارند و در مورد مراجعین کاشت بهتر است انتخاب روش را به عهده پزشک خود بگذارند البته تاکید می شود حتما باید از مهارت کلینیک پزشک خود مطمئن باشید .( مثلا کلینیکی که جراح ندارد یا روش fut را بدرستی نمی داند اجبار برای انجام  fit می گذارد و فقط عیبهای fut را بیان می کند )

درFIT گرفت های 3تارمویی و 4 تارمویی بسیار باریک و ظریف هستند (تقریبا هم اندازه گرفت های حاوی یک تار مو ) به همین جهت طاسی های کوچک مانند عقب رفتگی خط رویش مو یا طاسی فرق سر Vertex را می توان با تراکم عالی (در حد تراکم موهای طبیعی) کاشت ،به نحوی که پوست سر دیده نمی شود. در کاشت گرفت های FIT پدیده مزاحم Popping وجود ندارد یعنی حین کاشت یک گرفت موهای اطراف بیرون نمی زند و باعث دوباره کاری و خستگی دستیار و فشار مضاعف به گرفت ها نمی شود .

امتیازهای روش FUE یا FITدر مقایسه با روش جراحی FUT عبارتنداز:

1- آسیب کمتری به عروق و اعصاب پوست سر وارد می شود درنتیجه بیمار بعد از عمل درد و ناراحتی چندانی ندارد.

2- خط اسکار در پشت سر ایجاد نمی شود بلکه اسکارهای نقطه ای لابلای موها ایجاد می شود که با مختصری بلند شدن موها در زیر موهای پشت سر کاملا مخفی می شوند و قابل دید نیستند.

3- زخم های کوچک پشت سر سریع تر از برش جراحی درFUT ترمیم شده و دوره نقاهت بیمار کوتاه تراست. البته باید مثل FUT تا دو هفته مراقب موهای کاشته شده بود.

4- نیازی به بخیه زدن و بخیه کشیدن نیست.

5- انتقال موهای بدن به سر با روش FITجنبه تئوری دارد تا عملی. درحال حاضر بهترین محل برداشت مو پشت سر فرد است.

سوالات متداول

آیا همه افرادی که موهای صاف وضخیم دارند کاندید ایده آل برای کاشت مو به روش fit هستند؟

با معاینه پوست و موی سر نمی توان با قطعیت تشخیص داد کدام بیمار مورد مناسبی برای FIT می باشد. هرچند ایرانی ها که موهای صاف و ضخیم دارند بهتر از اروپایی ها که موهای نازک یا مجعد دارند به FIT جواب می دهند ولی جنس پوست هم مهم است و ممکن است قطع ریشه موها در موهای ضخیم هم اتفاق بیافتد بنابراین مولف پیش از FIT یک آزمون اولیه برای همه افراد انجام می دهد. مثلا 20 گرفت از پشت سر،20 گرفت از گیجگاه راست و 20 گرفت از گیجگاه چپ برداشت شده و کیفیت گرفت ها ارزیابی می شود.این کار تنها یک ربع طول طول می کشد . طبعا در صورت سالم بودن اکثریت گرفت ها می توان عمل را ادامه داد و گرفت های بیشتری برداشت کرد .

قبل از FIT صد گرفت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو ارزیابی شود .

آیا کاشت گرفت های FIT با کاشت گرفت های FUT فرق دارد؟

کاشت فولیکول های مو چه در روش جراحی و چه در روش غیر جراحی به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد. کاشت گرفت های FIT به مهارت و دقت مضاعف نیاز دارد و نباید به دستیار تازه کار سپرده شود. گرفت های FIT فاقد چربی محافظ دور ریشه موها هستند و بسیار شکننده و آسیب پذیرند. به همین جهت لازم است با ملایمت و بدون فشار پنس کاشته شوند. کوچکترین فشارحین برداشت یا کاشت این گرفت ها مستقیما به ریشه موها منتقل شده و موجب له شدن یا تخریب آن ها می شود. جلوگیری از خشک شدن گرفت ها و خنک نگه داشتن محلول نگهدارنده نیز در زنده ماندن گرفت های FITاهمیت زیادی دارد.خوشبختانه در کاشت گرفت های FIT پدیده مزاحم Popping اتفاق نمی افتد.

کاشت مو به روش fit چند ساعت طول می کشد؟

بستگی به تعداد گرفت های مورد نیاز و سرعت عمل پزشک دارد. معمولا ظرف 5 ساعت 1000-2000 گرفت برداشته و کاشته می شود (Quick FIT) و در صورت نیاز به گرفت های بیشتر لازم است بیمار روز دوم نیزمراجعه کند.در بعضی از مراکز سرعت کار بسیار پایین است مثلا روزی 200-300 گرفت برداشته می شود درنتیجه لازم است بیمار 6 یا 7 روز مراجعه داشته باشد!.

مراقبت های بعد از عمل

1- شب اول بعد از عمل اندکی درد دارید که با مسکن تجویزی به راحتی درد تسکین می یابد.

2- داروهای تجویزی را منظم و سر موقع مصرف کنید و کل داروها می بایست مصرف شود،شما روزی که جهت کشیدن بخیه ها مراجعه می کنید هنوز اندکی از داروها باقی مانده است.

3- چهار شب اول بعد از عمل را به صورت نیمه نشسته بخوابید،یعنی دو بالش زیر سر یا شانه ها بگذارید به گونه ای که سر شما حدود 30-45 درجه بالا باشد.

4- سر و محل کاشت پشت سر را کاملا روی بالش نسبتا سفت قرار دهید،اینکار باعث می شود به زخم ها فشار وارد اید و از خونریزی و ایجاد ورم زخم جلوگیری می کند،مسلما اینگونه خوابیدن روی زخم تازه اندکی دردناک است که می بایست از مسکن استفاده کنید.

5- روز عمل و روز بعد از عمل را در منزل استراحت کنید و روز دوم می توانید سر کار حاضر شوید،اگر کار شما سنگین است هفته اول را مرخصی بگیرید!

6- بعد از عمل سر شما کاملا بی حس می باشد مراقب باشید سر شما به جایی برخورد نکند،منحصرا موقع سوار و پیاده شدن از اتومبیل مراقبت کنید تا سرتان به سقف ماشین نخورد.

7- روز دوم بعد از عمل جهت باز کردن پانسمان وشستشوی سر به کلینیک مراجعه کنید.پانسمان باز شده و شستشوی صحیح سر اموزش داده می شود.

8- از خاراندن محل کاشت مو پرهیز کنید،داروی ضد خارش برای شما تجویز شده است در صورت نیاز مصرف کنید.

9- از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا یک هفته بعد از عمل پرهیز کنید.

10- روز 12 بعد از عمل جهت کشیدن بخیه ها به کلینیک مراجعه کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>