کاشت مو

116

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که نه پیر و جوان می شناسد و نه زن و مرد. از طرفی، چون موهای سر یکی از مهم ترین اجزای بدن هستند که می توانند به زیبایی ظاهری فرد کمک کنند، می توان گفت که ریختن موها دردسرهای زیادی را برای افراد به وجود می آورد و باعث می شود که آنها به آب و آتش بزنند تا جلوی ریزش بیشتر موهایشان را بگیرند یا به نحوی این ریزش را جبران کنند .

دلیل ریزش مو

شایعترین علت ریزش مو ارثی است. ارث، شایع‌ترین علت ریزش مو در زن‌ها و مردها می‌باشد. انسان‌ها، ژن ریزش مو را ممكن است از یكی از والدین یا اجداد خود به ارث ببرد. وجود ژن ریزش مو به تنهائی اثرات خود را نمی‌توان بروز دهد- مگر، هورمون تستونسترون یا هورمون موسوم به هورمون مردانه افزایش یابد و معمولاً این افزایش هورمون در حوالی سن بلوغ و بعد از آن ظاهر می‌شود، و به مرور موهای ضخیم و پررنگ, کم‌رنگ‌تر، نازك‌تر و كم‌رشدتر می‌شوند و رفته رفته به موهای كركی كم رشد و كم‌رنگ تبدیل می‌شود.

در حال حاضر راه‌حل قطعی برای درمان این نوع ریزش موی ارثی وجود ندارد ولیكن می‌توان به‌وسیله دارو از آن جلوگیری كرد و یا آن را به تعویق انداخت.

سن شروع و میزان سرعت ریزش و طرح و شكل ریزش مو در هر فرد و زن و مرد فرق می‌كند، عواملی مثل بیماری‌های شدید، سوء تغذیه یا كمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی و بعضی اختلالات هورمونی می‌تواند در شروع یا تسریع در روند ریزش مو اثرگذار باشند.

عوامل دیگری مثل رنگ مو، نوع آب، شستشوی روزانه و شامپو كردن روزانه، سشوار كردن نقشی در شروع ریزش مو نوع مردانه ندارد، گذاشتن كلاه، مقنعه نمی‌تواند از علل ریزش مو محسوب شود.

کاشت مو

این جراحی یگانه راه درمان قطعی ریزش موی آندروژنیک و ریزش موهایی است که منجر به از دست دادن دائمی بخشی از موهای سر، ریش، سبیل، مژه و یا ابرو شده اند. لذا با توجه به اهمیت مو در زیبایی و نیز جنبه های اجتماعی آن بر آن شدیم تا مطالبی مختصر در مورد کاشت مو معرفی آن به شما ارائه نمائیم

سن مناسب

ایده‌آل‌ترین افراد برای کاشت مو افرادی هستند که بالای 30 سال دارند. افراد زیر 30 سال هرچند بیشترین متقاضیان را تشکیل می‌دهند، اما کاندیداهای خوبی نیستند زیرا ریزش موی فعال این افراد هنوز متوقف نشده و الگوی نهایی ریزش مو در آنها به طور کامل مشخص نشده است. قطر تنه مو: قطر تنه‌مو بسیار حیاتی و مهم است. افرادی که قطر موی آنها زیاد است در مقایسه با افرادی که قطر موی آنها کم است، کاندیدای بهتری هستند زیرا بعد از انجام کاشت مو تراکم بهتری را می‌توان شاهد بود.

ناحیه دهنده مو: اگر میزان واحد فولیکول‌های مو در ناحیه دهنده بیش از 80 در سانتی‌متر مربع باشد فرد کاندیدای عالی‌ای برای کاشت مو است.

شدت طاسی: شاید میزان طاسی مهم‌ترین معیار در انتخاب فرد برای کاشت و پیوند مو باشد. به عنوان مثال افرادی که دچار ریزش مو وسیع هستند و تنها یک نوار باریک در پشت سرشان باقی می‌ماند، کاندیدای خوبی برای کاشت مو نیستند، چون میزان موی ناحیه دهنده کم است و این تعداد کم مو نمی‌تواند رضایت بیمار را جلب کند.

انتظارات بیمار: فرد متقاضی این جراحی باید انتظارات واقع‌گرایانه از کاشت مو داشته باشدکه بیشتر انتظارات غیرواقع‌گرایانه در خصوص میزان تراکم و خط رویش موست.

دوران بهبودی بعد از عمل

دوران بعد از كاشت مو كاملاً بستگی به پیروی بیمار از دستورات داده شده دارد. چنانچه عمل كاشت اصولی، درست و علمی انجام گردد معمولاً مراقبت و مواظبت خاصی بعد از عمل لازم نمی‌باشد، 24 ساعت بعد از عمل شخص می‌تواند دوش بگیرد و سر را با شامپو بشوید، پس یك روز مرخصی برای عمل كاشت و پیوند مو كافی است و شخص می‌تواند روز بعد از عمل به سر كار حاضر برود، چنانچه در ناحیه پست سر از بخیه‌های نایلونی استفاده شده باشد محل بخیه شده در قسمت دهنده، به علت پوشانیده شدن توسط موها، قابل تشخیص نمی باشد و 10روز بعد از عمل، بخیه‌ها باز می‌شوند، معمولاً یك قرمزی همراه با دلمه‌های بسیار ریز اطراف موهای كاشته شده تا 7-4روز  بعد از عمل موجود است كه با شستشو به مرور محو می‌شوند. هر زمانی بعد از عمل می تواند یك كلاه لبه دار بگذارید معمولاً موی كاشته شده طی 4-2 هفته بعد از عمل می ریزد و رویش جدید طی 4-3 ماه شروع می شود.

سوالات متداول

آیا عمل كاشت مو دردناك است؟

در هنگام عمل باید شرایطی برای بیمار فراهم گردد كه در یك حالت آرامش و راحتی قرار بگیرد، در غیر اینصورت انجام عمل تقریباً مشكل و ناممكن است. پس با بی‌حسی موضعی مناسب، بی‌دردی در ناحیه عمل ایجاد می‌گردد. بطوریكه بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نباید بكند.

آیا بعد از عمل، درد محل عمل مزاحم استراحت و فعالیت روزمره خواهد شد؟

معمولاً بعد از عمل مثل زمان عمل بیمار نباید دردی احساس كند، و پزشك معمولاً تمهیداتی را فراهم می‌آورد كه بعد از عمل دردی وجود نداشته باشد.

بعد از عمل چه شكلی خواهم شد؟

بعد از عمل دلمه هایی اطراف گرافت ها تشكیل می شوند كه اگر موهای اطراف زیاد باشند، با مدل دادن می توان آنها را پوشش داد. اگر نه قابل دیدن خواهند بود ولی زیاد جلب توجه نمی كنند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر، دلمه ها حدود یك هفته بعد یا بیشتر می ریزند.

كی می توانم به سر كار برگردم؟

به نوع عملی كه انجام داده اید و نوع شغلتان بستگی دارد. ولی معمولاً می توانید روز بعد سركار بروید. جراح شما در هنگام مشاوره با شما به این موضوع خواهد پرداخت.

هزینه کاشت مو

عمل كاشت و پیوند مو از كلاه گیس و یا درمان های جایگزین گرانتر است. اگرچه باتوجه به دائمی بودن نتایج، بیشتر مردم آن را یك سرمایه گذاری خوب برای راحتی آینده شان تلقی می كنند.

چند جلسه لازم است؟

تعداد جلسات بستگی دارد به:

منطقه گیرنده و دهنده موی سر

تعداد و اندازه گرافت های استفاده شده

تراكمی كه مریض می پسندد

خصوصیات شخصی بیمار, مثلاً موی خشن ظاهری پرپشت تر از موی نرم دارد.

تخمین تعداد جلسات كاشت مو در جلسات مشاوره با جراح مطرح می شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

- کمپرس یخ در محل کاشت هر ساعت به مدت هر 5 دقیقه تا 48 ساعت و در صورت تورم از 48 ساعت بعد کمپرس آب گرم یا حوله گرم شروع شود

- گرم و مرطوب نگه داشتن محل strip تا دو هفته

- پرهیز از خم نمودن سر به جلو در روش FUT چون سبب کشش محل بخیه ها می شود و خط عمل وسیع میشود .حتی باعث ریزش موهای اطراف خط عمل میشود .

- از زور زدن، ورزش وحرکات سریع و سرفه زیاد پرهیز شود

- مراجعه روز بعد جهت تعویض پانسمان و شستشو

- شستشوی محل کاشت با سرم نمکی تا سه روز بعد از عمل روزی دو نوبت .

- شستشوی سر با شامپو بچه که خون مردگی ها و دلمه ها حل شوند . از روز چهارم  ابتدا با کاسه مقادیری آب گرم روی سر بریزید سپس مقداری شامپو بچه داخل کاسه بریزید و با درست کرد کف آنرا روی محل کاشت مو بریزید و 3 دقیقه صبر کنید و بعد با ریختن مجدد آب گرم با کاسه بدون اینکه دست بزنید محل را بشویید .

- خون مردگی ها و دلمه های روی سر را دست نزنید، این خون مردگی ها به مرور زمان و با شستشوی زیاد از بین می رود

- از فعالیت بدنی شدید تا 1 هفته پرهیز شود، سپس ورزش های سبک بجز شنا و شیرجه

- برداشتن بخیه های پشت سر در روش strip دو هفته بعد انجام میشود .

- شستشوی عادی سر از دو هفته بعد بلامانع است که بهتر است از شامپوهای تقویتی استفاده گردد .

در صورت نیاز پس از خیساندن کامل محل کاشت مو از روز دهم به بعد فقط با ضربه های کوچک از بالا به روی دلمه ها باعث له شدن آنها و حل شدن آن در آب خواهید شد فقط کمی صبر نیاز دارد و از حرکت جانبی به طرفین و کندن دلمه ها جدا خودداری نمایید چون ریشه موها هنوز محکم نشده و با دلمه ها کنده میشود .

- استفاده از کلاه گیس جهت خانم ها از هفته سوم بلا مانع است و آقایان  از هفته دوم میتوانند از کلاه گشاد که به موها نچسبد استفاده کند

- چکانیدن 30 قطره از محلول ویتامین E از روز 2 تا 10 و مالش آهسته محل یا روغن بادام مفید است

- استفاده از پودر (TOP(Toppik از روز پنجم بلامانع است

- در روش FUT 10 روز بعد می توان مو ها را کوتاه نمود. در خانم ها با روش FUT از روز چهاردهم رنگ کردن مو ها بلا مانع است

- اکثر مو های کاشته شده از هفته 2 تا 6 دچار ریزش شده ولی بعد از سه ماه از ریشه رشد می نمایند و تا 8-6 ماه بعد رشد آنها کامل می گردد

- 8 تا12 ماه بعد باید مراجعه و ارزیابی شود و در صورت نیاز مرحله دوم کاشت صورت پذیرد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>