کمردرد در زنان

ما نسل به نسل بلند قامت تر می شویم. متأسفانه ارتفاع وسایل و لوازمی که روی آنها کار می کنیم مثل میزها، کابینت ها و… عموماً خیلی پایین هستند. سرپا بایستید، آرنج تان را با زاویه ی 90 درجه خم کنید. سطح کابینت آشپزخانه باید فقط 10-5 سانتی متر پایین تر از آرنج خم شده ی شما باشد.

چنانچه ارتفاع کابینت یا میز شما خیلی پایین است، یک تخته ی گوشت خردکنی چوبی قطور تهیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا هنگام غذا درست کردن، سطح کابینت را بالا بیاورید. از خم شدن مداوم برای برداشتن ظروفی که بیشتر از آنها استفاده می کنید و در ته آخرین قفسه قرار گرفته اند، جداً خودداری کنید.

از بالا کشیدن خود، به طرف کابینت بالایی، برای برداشتن نمک یا شکر و سایر چیزهایی که طی روز چندین بار از آنها استفاده می کنید، خودداری کنید. ظروف و موادی را که بیشتر از آنها استفاده می کنید در محلی قرار دهید که به آسانی به آنها دسترسی پیدا کنید. نه خیلی پایین و نه خیلی بالا.

برای دستیابی به کلیه ی کابینت ها یا اجاق گاز و فِر زانو بزنید، پشتتان صاف باشد، عضلات شکم و باسن را منقبض نگه دارید، با هر دو زانو یا یک زانو روی زمین قرار گیرد، اصل نزدیک بودن را رعایت کنید. برای دستیابی به کابینت های بالایی ،عضلات شکم را منقبض نمایید. از یک چهار پایه ی یک پله ای استفاده کنید.

ایستادن جلوی ظرفشویی

ساعت 11 شب است، روز سختی داشته اید و بکلی خسته و کوفته اید. هنوز کوهی ظرف نشسته دارید، دستپاچه شده و عجله می کنید. زانوهایتان کاملاً به عقب کشیده شده اند و پشتتان را خم کرده اید. ظرفشویی خیلی پایین است. با کمر خمیده، به سرعت ظرفها را می شوئید، و وقتی کارتان تمام می شود، می بینید که به سختی می توانید کمرتان را راست کنید!

ساعت 11 شب است، روز سختی داشته اید و به کلی خسته و کوفته اید! ظرفشویی شما یک سینک دوقلو دارد که کمی بالاتر نصب شده. کابینت زیر ظرفشویی را باز می کنید، یک پا را کف قفسه یا روی چهار پایه ی کوچکی که جلوی پایتان قرار گرفته، می گذارید و به ظرفشویی تکیه می دهید. در حالی که هر از چند گاهی پیشانی خود را به کابینت بالای سرتان تکیه داده و رفع خستگی می کنید، پای قرار گرفته روی کف قفسه یا چهار پایه را با دیگری عوض می کنید. شما صاف، نزدیک و نرم بودن را در نظر دارید. وضعیت شکل زیر را با یک چهارپایه تمرین کنید. هنگام ایستادن به مدت طولانی، هر چند دقیقه دست از کار کشیده و ورزش های مربوط به گودی کمر را مقابل دیوار انجام دهید.

Untitled-16

اجاق گاز یا ماشین ظرفشویی

در فرد اجاق به جلو باز می شود. شما با پاهای صاف خم می شوید، یک قابلمه ی سنگین را از آن بیرون می آورید بر می دارید و بلافاصله کمرتان را صاف می کنید و می ایستید و بدون جابجا کردن پاها می پیچید و قابلمه را روی کابینتی که پشت سرتان است می گذارید. خیلی خطرناک!

درب اجاق به جلو باز می شود. شما روی یک زانو، در کنار اجاق می نشینید. قابلمه سنگین را بیرون می آورید و بدون تغییر وضعیت، روی نزدیکترین کابینتی که پیش روی شماست می گذارید. سپس می ایستید و رو به آن کابینت می کنید. (خطر کمتر)

Untitled-17

آشپزی

شام باید برای ساعت 8 آماده شود، سبزیها باید پاک و خرد شوند، گوشتها باید خرد شوند، سوپ باید جوشانده شود، کاهو باید شسته شود، کیک باید هم زده شود. دست کم یک ساعت دیگر کار دارید و کمر شما همین حالا هم درد می کند. خطر بزرگ.

تکیه بدهید! به کابینت یا به میز کار تکیه بدهید در حالی که یک پا را روی یک چهار پایه ی کوچک یا روی طبقه پایینی کابینت گذاشته اید، ضمن هم زدن سوپ با یک دست روی میز یا کابینت تکیه دهید. سرتان را به کابینت مقابلتان تکیه داده و رفع خستگی نمایید. روی یک چهارپایه ی بلند، بنشینید، بهتر است به جلو شیب داشته باشد، نزدیک بودن به سطح کار را رعایت کنید. هر چند دقیقه یکبار دست از کار کشیده، دور اتاق راه بروید، تمرینات کششی با تکیه به دیوار را انجام دهید.

Untitled-18

خرید کردن

داخل ماشین می پرید، برای رسیدن به فروشگاه پنج دقیقه رانندگی می کنید، یک چرخ خرید بر می دارید. چرخ سفتی دارد اما اگر آن را با زور هل داده و کمی پیچ و تاب دهید، خوب کار می کند. ساک روی دوش شما محتوی دو کیف پول، دسته چک، گوشی موبایل، ماشین حساب، خودکار، لوازم آرایش، دفترچه ی یادداشت و غیره است. آن را روی شانه راست می گذارید، مدام به پایین سُر می خورد و شما همچنان به کارتان ادامه می دهید. خم شدن، کش آمدن، هل دادن، کشیدن، بلند کردن و چرخاندن، حرکات معمول در فروشگاه. تنها یک ساک خرید به همراه دارید، بنابراین هر چه را خریده اید را در آن می چپانید، آن را از روی میز صندوق دار بلند کرده و داخل چرخ دستی می گذارید، از چرخ به ماشین، از ماشین به پله ی جلوی در خانه، از پله جلوی در به کف آشپزخانه و سپس با خم شدن، پیچ و تاب خوردن، کش آمدن و بلند کردن، بسته ها را باز کرده جابجا می کنید! آخ!!

10 دقیقه راه می روید تا به فروشگاه برسید، چون امروز چیز زیادی لازم ندارید که بخرید. چرخ دستی نرم و روانی را انتخاب می کنید. یک کوله پشتی کوچک دارید که محتوی همه چیزهای معمولی است، اما هر دو شانه به طور یکسان وزن آن را تحمل می کنند، اگر هم ساک روی دوشی دارید، مرتباً آن را از این شانه به آن شانه جابجا می کنید.

به خاطر دارید که هنگام کشیدن، هل دادن، خم شدن و بلند کردن تمرین های مربوط به گودی کمر را مد نظر داشته باشید .دو ساک خرید جمع و جور با خود آورده اید، پس اجناس را در هر دو قرار می دهید. در راه بازگشت به خانه در نظر دارید که باید آرنج خود را کمی خم کنید تا دست هایتان تا سطح کمر بالا بیایند. این کار از فشار روی گردن و شانه ها جلوگیری می کند و در حقیقت بار توسط ساعدها حمل می شود. اجناس خریده شده را روی میز یا کابینت آشپزخانه گذاشته و بعد آنها را باز و جابجا می کنید.

منبع: کتاب کوچک کمردردپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →