بهترین نوع زایمان با دیسک کمر

کمر درد در بارداری

post_image

بسیاری از زنان باردار هنگامی‌که شکمشان بزرگ می‌شود، به دلیل تحمل وزن اضافی، دچار کشیدی پشت و نخاع می‌گردند و همین امر موجب کمر درد آنها می‌شود. در طول بارداری بدن هورمونی به نام ریلاکسین آزاد می‌کند که بدن را برایِ زایمان آماده می‌کند. یکی از اثرات هورمون ریلاکسین شل شدن رباط‌ها در سراسر بدن است، که همین امر، زنان باردار را بیشتر حساس و مستعد آسیب دیدگی، خصوصاً در ناحیه کمر می‌کند و دلیل برای کمر درد در بارداری است.

کمر درد در سه ماهه اول بارداری

حدود یک سوم کمردردهای بارداری در سه ماهه اول آن ایجاد میشوند یعنی زمانی که هنوز شکم بزرگ نشده و فشار خاصی به ستون مهره وارد نمیشود. بنظر میرسد تغییرات هورمونی در شروع این دردها نقش داشته باشند. همین تغییرات هورمونی است که در دوران قبل از عادات ماهانه میتواند موجب کمر درد در بارداری شود. این تغییرات هورمونی معمولا بر روی تاندون ها و رباط های اطراف ستون مهره و همچنین رباط های لگن ( در مفاصل ساکروایلیاک و سمفیز پوبیس) تاثیر گذاشته و موجب شل شدن آنها میشود. این شلی و افزایش طول میتواند موجب ناپایداری مفاصل این نواحی و بدنبال آن بروز کمر درد در بارداری شود.

علت کمر درد بارداری

قبلا اعتقاد بر این بود که در دوران بارداری لوردوز کمری یا همان گودی پشت کمر افزایش میابد و این میتواند موجب کمر درد در بارداری شود. مطالعات جدیدی که با استفاده از عکسبرداری از ستون مهره در زمان بارداری انجام شده نشان میدهد که گودی کمر در دوران بارداری ممکن است حتی کم شود. بنابراین بیشتر به نظر میرسد علت عمده درد کمر در دوران بارداری تغییراتی است که در عضلات و ریاط ها و تاندون های ستون مهره ایجاد میشود.

فعالیت های زیر ممکن است شدت کمر درد در بارداری را افزایش دهند. در این صورت بهتر است از آنها اجتناب کرد.

  • ایستادن یا راه رفتن بیش از 30 دقیقه
  • به دست گرفتن کیف یا ساک سنگین
  • ایستادن بر روی یک پا
  • بالا رفتن از پله
  • خم شدن به جلو
  • رانندگی بیش از 30 دقیقه

بسیاری از بانوان باردار بدلیل بزرگی شکمشان، دچار درد افتادگی شکمی می شوند. بهتر است، مراقب روش ایستادن و نشستن خود باشید تا بتوانید از کمردردهای آخر شب در بارداری جلوگیری کنید. اگر قرار است ساعات متمادی روی پا بایستید، بهتر است از کفش بدون پاشنه ای که انحنای کف پا را تقویت می کند استفاده کنید که درحفظ تعادل به شما کمک کرده و قامت راست شما را حفظ می کند. بهتر است ستون فقرات خود را از بالا تا آخرین مهره کمری راست نگه داشته و شانه هایتان را به عقب متمایل کنید.

در نشستن های طولانی لازم است یک صندلی انتخاب کنید که بدن شما را حمایت کند یا بالشی برای پشتیبانی از کمر خود در ناحیه کمری صندلی قرار داده و ستون مهره های خود را کشیده و راست قرار دهید. اگرقراراست درروز برای مدت طولانی دروضعیت نشسته و یا ایستاده قرار بگیرید، زمانی را برای استراحت و تغییر وضعیت از حالتی به حالت دیگر در نظر بگیرید.

بهتر است اشیاء سنگین را از زمین بلند نکنید یا اگرهنگام بلند کردن چیزی احساس سنگینی کردید، فورا آنرا رها کنید و همچنین از برداشتن وسایلی که در قفسه های بالا قرار دارند، صرف نظر کنید. خم شدن و چرخش های ناگهانی در هنگام انجام کارهای خانه، فعالیت های مناسبی برای کمر درد در بارداری نیست. اگر می توانید برای انجام کارهای خانه، ازدیگران کمک بگیرید. اگر نه، بسیار مراقب و هوشیار از وضعیت بدن خویش باشید، برای بلند کردن کودک یا هر چیز دیگری ازروی زمین لازم است زانوهای خود را خم کنید. خم شدن از ناحیه کمر برای برداشتن چیزی از روی زمین ممکن است که به شما آسیب برساند. زمانی که مشغول نظافت خانه هستید، سعی کنید، ستون فقرات خود را بصورت مستقیم و کشیده نگهدارید وبه جای خم شدن و چرخش های ناگهانی از ناحیه کمر، با تمامی بدن این کار را انجام دهید.

برای آشنایی با ” ورزش در بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: ایران ارتوپد. پارسه گرد. نی نی پلاسپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>