images (29)

PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت

PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت

PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، در واقع غلظت بالایی از پلاکت های خون خود بیمارند که طی یک فرآیند جداسازی و تغلیظ، از خون تازه و لخته نشده خود بیمار، تهیه می شود. خون کامل شامل گلبول های خونی، پلاکت ها، پلاسما و انواع متنوعی از پروتئین ها و مواد دیگر است و با توجه به اینکه، هر کدام از آنها دارای شکل، اندازه، وزن مخصوص و فرمول شیمیایی هستند لذا می توان آنها را به روش های مختلف نظیر سانتریفوژ، فیلتر کردن و غیره جداسازی و استفاده نمود.

امروزه بیش از بیست فرآورده درمانی از خون کامل دریافتی از خون دهندگان، تهیه و به منظور پیشگیری و درمان بیماری های مختلف مانند خونریزی شدید، کاهش فیبرینوژن، اختلالات انعقادی، هموفیلی، عفونت و نوتروپنی استفاده می شود. PRP یکی از فرآورده های معمول و قابل تهیه از خون است ولی لازم به ذکر است که PRP تهیه شده درمراکز انتقال و تهیه فرآورده های خونی، که در حجم های بالا و از خون های اهدایی مردم تهیه می شوند، به عنوان PRP همولوگ (مشابه)، معمولاً در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای درمان بیماران دیگر (غیر از خود اهداکننده خون)، در مواردی نظیر بیماری های یاد شده در فوق، استفاده می شود.

PRP همولوگ در درمان های مورد نظر این کتاب به کار برده نمی شود. PRP مورد نظر در مطالب این کتاب، معمولاً در حجم های کم، از خون خود بیمار تحت درمان، در مراکز درمانی و حتی در مطب پزشک، توسط کیت های مخصوص تهیه می شود و با عنوان PRP اتولوگ (مشتق از خود بیمار) در درمان های مورد نظر این کتاب به کار برده می شود. به این نوع PRP،  گاهی پلاکت غلیظ شده، ژل پلاکتی و یا پلاکت واقعی نیز می گویند .

اصول تئوریک عملکرد PRP درمانی

میتوان به این نتیجه  رسید که پلاکت ها و محتویات آنها، می توانند مانند یک داروی بیولوژیک برای تحریک و شروع فرآیند طبیعی ترمیم بافت های آسیب دیده به کار گرفته شوند. بدین ترتیب که در شرایط طبیعی، شروع و ادامه فرآیند طبیعی ترمیم در بافت های آسیب دیده ، مستلزم تجمع پلاکتی، فعال شدن آنها و رهاسازی مواد داخل آنهاست. یعنی در صورت بروز اتفاقات فوق در حد مناسب در پاسخ به آسیب بافتی، بهبود به طور خودکار صورت خواهد گرفت. به عبارت دیگر، بر عکس، می توان توقف یا کندی در بهبود یک آسیب بافتی و نیز بهبود نامناسب یک آسیب بافتی را به احتمال زیاد به عدم بروز یا عدم امکان بروز فرآیند یاد شده به صورت طبیعی و یا بروز آن در حد ناکافی ربط داد.

با عنایت به مفاد فوق، تهیه کنسانتره ای از پلاکت ها، که ساختار و محتویات آنها، شرایط طبیعی خود را حفظ کرده اند و به عبارتی زنده و فعالند، و قراردادن آنها در ناحیه آسیب دیده، که منجر به فعال شدن آنها و رهاسازی مواد داخل آنها خواهد شد، در واقع جبران کاری است که می بایست به طور طبیعی در بافت آسیب دیده رخ می داد لیکن به دلایل مختلف نظیر پایین بودن میزان جریان خون در تاندون ها و مواردی از این قبیل در بافت آسیب دیده بروز و یا امکان بروز نیافته است.

پیروتئوری فوق همچنین می توان گفت قرار دادن کنسانتره پلاکت در محل جراحت بافت آسیب دیده ای نیز، که روند طبیعی فرآیند بهبود را طی می کند، می تواند منجر به تجمع پلاکتی بیشتر و رهاسازی بیشتر فاکتورهای مؤثر در فرآیند بهبود و در نهایت تسریع در تکمیل مراحل بهبود شود و باز بر پایه همین تئوری می توان گفت قرار دادن کنسانتره پلاکت در بافت هایی که به نوعی نتیجه کاهش یا توقف تولید پروتئین هایی مانند کلاژن و الاستین (مانند چین و چروک صورت)، کاهش یا از بین رفتن بافت غضروفی (نظیر مشکلات مفصلی) و غیر فعال شدن پرسه رشد (مانند ریزش مو) هستند، می تواند موجب مهاجرت سلول بنیادی و فیبروبلاست به محل و تمایز آنها به سلول های تازه آن بافت و رفع علائم و نشانه های حاصل از آن بیماری شود و دست آخر اینکه بر اساس مفاد عفوم پایه اشاره شده، می توان پذیرفت که قرار دادن کنسانتره پلاکت، در محل پیوندهای بافتی نظیر پیوند عضو، گرافت چربی (لیپوترانسفر)، کاشت مو و جراحی پلاستیک، می تواند از طریق تسریع فرایند ترمیم بافت های آسیب دیده، رگ زایی و غیره موجب پذیرش بهتر عضو یا سلول های منتقل شده در محل جدید و جلوگیری از آتروفی یا کاهش احتمال پس زدن آنها شود و این همان چیزیست که PRP درمانی دنبال می کند و مکانیسم عملکرد آن را در کاربردهای مختلف توجیه می کند.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب  “چگونگی تهیه PRP” را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

منبع : کتاب PRPپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>